Geriatrik ürolojik onkolojik cerrahilerde postoperatif kognitif disfonksiyon ve beyin hasarı biyobelirteçlerinin ilişkisi
The relationship of postoperative cognitive dysfunction and brain injury biomarkers in geriatric urologic oncologic surgery
  1. Tez No: 689145
  2. Yazar: EMRE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SAVRAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Geriatrik hastalarda, majör ürolojik onkolojik cerrahilerde postoperatif kognitif disfonksiyon (POKD) ve postoperatif deliryum (POD) ile, proinflamatuar ve nöronal hasar biyobelirteçlerinin ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Sekonder amaçlarımız rejyonel serebral oksijen satürasyonları ve postoperatif komplikasyonlarla postoperatif kognitif fonksiyon bozukluklarının ilişkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayının alınmasının ardından (2019/1555) ve onamı alınan primer ürolojik malignite tanısıyla majör abdominal cerrahi planlanan 60 yaş üzeri hastalar bu prospektif gözlemsel çalışmaya dahil edildi. POKD tanısı için preoperatif 1. gün, postoperatif 1. hafta ve 3. ayda Addenbrooke Kognitif Muayenesi (ACE-R) uygulandı. Postoperatif test puanlarının preoperatif teste göre değişimlerinden, bir kontrol grubunun öğrenme etkisi çıkarılarak z>1,96 olan hastalara POKD tanısı konuldu. POD tanısında Konfüzyon Değerlendirme Metodu (CAM) kullanıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif S-100β, NSE, IL-6 ve HMGB-1 serum seviyelerinin ELISA yöntemiyle belirlenmesi için, hastalardan kan örnekleri alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 7'si kadın (%13), 47'si erkekti (%87). Hastaların ortalama yaşı 73,7±7,1'di. Ameliyattan 1 hafta sonra POKD (POKD1) 17 (%31,5) hastada, ameliyattan 3 ay sonra POKD (POKD3) 12 (%22) hastada ve POD 12 (%22) hastada gelişti.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the relationship between proinflammatory and neuronal damage biomarkers in geriatric patients, with postoperative cognitive dysfunction (POCD) and postoperative delirium (POD) in major urologic oncologic surgeries. Our secondary aims are to examine the relationship between regional cerebral oxygen saturations and postoperative complications and postoperative cognitive dysfunction. Materials and methods: Patients over 60 years of age who were scheduled for major abdominal surgery with the diagnosis of primary urological malignancy after the approval of the ethics committee (2019/1555) were included in this prospective observational study. Addenbrooke Cognitive Examination (ACE-R) was performed on the preoperative 1st day, postoperative 1st week, and 3rd month for the diagnosis of POCD. Patients with z>1.96 were diagnosed with POCD by subtracting the learning effect of a control group from the changes in the postoperative test scores compared to the preoperative test. Confusion Evaluation Method (CAM) was used in the diagnosis of POD. Blood samples were taken from the patients to determine the preoperative and postoperative serum levels of S-100β, NSE, IL-6 and HMGB1 by ELISA method. Results: Of the patients included in the study, 7 (13%) were female and 47 (87%) were male. The mean age of the patients was 73.7±7.1 years. POCD was observed in 17 (31.5%) patients after postoperatif first week and in 12 (22%) patients three months after the operation. POD was observed in 12 (22%) patients.