الجمال في منظور القران دراسة موضوعية
Kuran'da güzellik, nesnel bir çalışma
  1. Tez No: 689195
  2. Yazar: SABAH HAMAD SMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kuran'da güzellik, nesnel bir çalışma Bu çalışma, güzellik kavramını Allah'ın kelamıyla net bir şekilde açıklamayı ve ifade etmeyi amaçlamaktadır. Çünkü bu konu insanların hayatında büyük bir öneme sahiptir. Yaradan'ın ve yaratıklarının üstün güzelliğinden bahseder. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup,“Bölümün Girişi”başlıklı ilk bölüm, çalışmanın ve önceki çalışmaların arka planını, problemini ve önemini özetlemektedir. Çalışma soruları ve yapısal çalışma. İkinci bölümde“güzellik”kelimesinin mecazî ve deyimsel anlamı ve Kuran ayetlerinde nasıl kullanıldığı ele alınmıştır. Ayrıca bu yaklaşımda, tefsircilerin güzelliğin önemi ve gerçek anlamı hakkında bazı sözlerine değinilmiştir. Ardından güzellik, dekorasyon, çekicilik, süs eşyaları, neşe ve tüy gibi güzelliğin çağrışımlarından bahseden üçüncü bölüm geldi. Bu bölümde ayrıca bu kelimelerin ve türevlerinin gerçek ve mecazi anlamları da sunulmuştur. Ayrıca“güzellik”ile benzer kelimeler arasındaki dil farklılıklarını ortaya koymuş ve bunların eş anlamlı olmadığı fikrine, güzelliğin Kuran'daki yönlerine, Allah sevgisi, Allah sevgisi ve Allah sevgisi üzerinde durmuştur. Allah'ın güzelliği. insan, doğa vb. Son olarak, sonuç ve bazı öneriler ve sonuçlar.
Özet (Çeviri)
The beauty in the Koran-an objective study This study aims to illustrate and state that the concept of beauty is clearly shown in the words of Allah. Since this topic is of great importance in the life of people. It talks about the supreme beauty of the creator and his creatures.. The study consists of thre chapters, the first chapter under the name of“ an introductory chapter”, it outlined the back ground of the study its problem its importance its aims and previous studies and study questions, and structural study. The second chapter discusses the figurative and the idiomatic meaning of the word“ beauty”and how it is used in the verses of the holy qur'an . It also mentioned some words of the interpreters in this approach to the importance and the real meaning of beauty. Then came the third chapter talking about the connotations of beauty such as prettiness, decoration ,lovelinss, ornaments „ joy, feather. This chapter also illustrated the literal and figurative meaning of these words and their derivatives. In addition to this, it stated the linguistic differences between“ beauty”and the like words and centering on the idea that they are not synonyms which is the final talks about the aspects of beauty in the qur'n , the lovliness of Allah , the beauty of man and nature and others. Finally, the conclusion and some recommendations and results.