Serik (Antalya) ev tozlarında polen, mantar sporu ve diğer alerjenik materyallerin araştırılması
- Tez No: 68923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
I ÖZET Bu çalışmada Mart- 1995, Şubat- 1996 tarihleri arasındaki Serik ev tozlarında alerjenik materyaller incelenmiştir. Bu araştırma için Serik'te 10 istasyon belirlenmiştir. İstasyon olarak belirlenen evlerde her ay elektrik süpürgesiyle toplanan tozlar düzenli olarak alınmış ve Wodehouse yöntemine göre preparatlan hazırlanmıştır. Bu preparatlar 2 Olympus araştırma mikroskobunda incelenmiş ve 4 cm alandaki polen, mantar sporu, akar, bitki dokuları ve tüyleri, böcek parçalan, hayvan tüyleri ve nişasta taneleri gibi alerjik materyallerin teşhisleri ve aylara göre sayımlan yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar 1 cm ye düşen alejik materyal sayısına dönüştürülerek; tablo ve grafiklerde gösterilmiştir. Grafikler çalışmanın yapıldığı dönemdeki meteorolojik faktörler ile karşılaştırılarak arasındaki ilgi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak Serik ev tozlarında 33 taksona ait polen tespit edilmiştir. Toplam alerjenlerin %4,71'ini oluşturan polenlerden en yüksek oranda tespit edilenler sırasıyla Cupressaceae, Poaceae, Firms L. ve Oleaceae 'dir. Tespit edilen nişasta taneleri tüm alerjenlerin %86,47'sini, mantar sporları %8,07'sini, bitki doku ve tüyleri %0.31'ini, hayvan tüyü ve deri döküntüleri %0.03'ünü, böcek parçaları %0.025'ini, akarlar ise %0.01'ini oluşturmaktadır. Alerjik olarak şerik için polenlerden Cupressaceae, Poaceae, Oleaceae, veMorus L., diğer materyallerden mantar sporları ve akarlar önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, allergic materials in house dust of Serik county were investigated during one year, period from March of 1995 to February of 1996. Ten stations were chosen for this study in Serik. The dust collected by a wacuum cleaner from houses as the stution were taken as samples and preparations were made according to the Wodehouse procedure. These preparations were investigated on the Olympus research microscope and allergic materials such as fungus spores, pollens, plant trichone and tissues, insect parts, mites, animal hairs and starch grains in a 4 cm^ area were determined and were counted for each month. The number of allergic materials in 4 cm^ was adjusted to the number in 1 cm2 and were shown in tables and figures. The graphics were matched with the metorological factors at the time of this work carried out and the relationships between them tried to be determined. As a result; pollens belong to 33 taxons in the hause dust of Serik were found. Among total allergens, the pollens belong to Cupressaceae, Poaceae, Pinus L. and Oleaceae were found with the highest ratio of 4,71%. Among all allergens, starch grains were 86,47%, fungus spares were 8,07%, plant trichones and tissues were 0.31%, animal hairs and shin parts were 0.03%, insect parts were 0.025 and acars were 0.01%. Allergically, of the pollens, Cupressaceae, Poaceae, Oleaceae and Morus L.; of the other materials fungus spares and mites can be important for Serik.