Asfalt tesislerinin termo-ekonomik analizi
Thermo-economic analysis of asphalt plants
- Tez No: 68929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Ülkemizde asfalt Karayolları ve Köy Hizmetleri Müdürlükleri ile Belediyeler ve özel kuruluşlar tarafından yol yapımında kullanılmaktadır. Asfalt büyük tanklarda depolanmakta ve kullanım öncesinde de belli bir sıcaklığa kadar ısıtılması gerekmektedir. Uygulamada asfaltın depolanması ve ısıtılması 250 - 1000 ton kapasiteli tanklarda yapılmaktadır. Günlük asfalt kullanımı bu değerlerin çok çok altında olan işletmelerde depolama tanklanndaki asfaltın ısıtılması ve kullarulrnadan kalan malzemenin tekrar soğuması nedeniyle büyük bir enerji ve ekonomik kayıp oluşmaktadır. Köy Hizmetleri Müdürlükleri ve küçük Belediyelerin günlük asfalt tüketimi yukarıda belirtilen depo kapasitelerine göre çok küçük değerlerdedir. Bu tür işletmelerde, daha ekonomik şartları sağlayan yaklaşık günlük ihtiyacı karşılayabilecek büyüklüktü depolama tanklarının kullanılması daha uygun olmaktadır. f Bu çalışmada kurulu olan bir tesis incelenip termik hesapları yapılmıştır. Asfalt depolama tankları içerisindeki ısıtıcı eşanjörler incelenerek yeterli olup olmadığı, asfaltın! ısıtılması için gerekli enerjiyi sağlayan kızgın yağ kazanının termik verimi ve ısıl gücü hesaplanmıştır. Sonuç olarak depolama tanklanndaki eşanjör ısıtma yüzeylerinin çok yetersiz olduğu, bu sebeple eşanjörde yeni bir boyutlandırmaya gidilmesi gerektiği, kızgın yağ kazanında üretici firma tarafından etiketinde belirtilen ısıl gücü tam olarak karşılayamadığı tespit edilip, konstrüksiyonda ya da boyutlandırmada değişiklik yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Asphalt has been for making asphalt road by Köy Hizmetleri, Karayolları Managements, Municipalities and private establishment. It is stored in large asphlat tank and before used it has to be heated by convient tempereture limits. In pratical, heating and storig of the asphalt has been performed in tank of 250- 1000 ton capasity. When daily asphalt usage is less than stored cuantity, the rest amount of the asphalt has been caused the energy lost and so economic loss because of the recoolirtg it. In Köyhizmetleri Management and Municipalities daily consumpted cuantity is very little than stored that Therefore, to obtain the more economical stuation, the usage of the small tanks daily demand meeting can be prefeed. In this study thermic analysis of present asphalt heating system has been investigated. The capasity of the heat exchangers of the store tanks has been studied and thermal power and thermic efficiency of superheated oil boiler have been calculated. As a result, the heating area of the heated exchangers of the asphalt store tank is very insufficient, the thermal power of the superheated oil boiler is lower capacity than described that by manufacturer. So it can be suggested renovation of the boiler and heat exchangers construction and / or dimensions.