Elektrik ve yağ ısıtmalı bitüm tesis tasarımlarının maliyet ve verimlilik karşılaştırması
Cost and efficiency comparison of electric and oil heated bitumen storage facility designs
  1. Tez No: 1009549
  2. Yazar: FATİH ÇIKIŞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de asfalt ve bitüm sektöründe son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, tesislerde enerji verimliliği ve izlenebilirlik konularının ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Kamu kurumları ve özel sektör işletmeleri, modern ısıtma teknolojilerini mevcut veya yeni kurulacak depolama tesislerine entegre etmeye yönelik önemli adımlar atmaktadır. Enerji kaynaklarının etkin kullanımı, çevresel sürdürülebilirliği desteklemenin yanı sıra uzun vadeli yatırım kararlarının sağlıklı bir biçimde şekillendirilebilmesi için güvenilir teknik verilere duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Bu çalışma, bitüm depolama tesislerinde kullanılan elektrikli ısıtma sistemleri ile kızgın yağlı ısıtma sistemlerini, kurulum maliyeti, enerji tüketimi ve işletme verimliliği açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 5 adet 50 m³ kapasiteli bitüm tankından oluşan örnek bir tesis modeli tasarlanmış ve her iki sistem için ısıtma yükü, ısı kayıpları, enerji tüketimi ve yıllık işletme giderleri mühendislik hesaplamalarıyla belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kızgın yağlı ısıtma sistemlerin ilk yatırım maliyetinin elektrikli sistemlere kıyasla yaklaşık 1,3 kat daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca elektrikli sistemlerin kurulum kolaylığı ve güvenlik avantajı sağlamakla birlikte, gelişen teknolojinin sunduğu yenilenebilir enerji katkısıyla uzun vadede daha avantajlı bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Analiz sonuçları, bitüm depolama tesislerinin tasarımında enerji verimliliği ve işletme maliyetlerinin birlikte değerlendirilmesinin kritik önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Çalışma, sektörde yeni yatırımların planlanması ve mevcut tesislerin modernizasyon süreçlerinde yol gösterici teknik bir referans niteliği taşımakta; sürdürülebilir ve ekonomik tesis tasarımlarına yönelik kapsamlı bir mühendislik değerlendirmesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent technological advances in the asphalt and bitumen sector in Turkey have brought energy efficiency and traceability issues to the forefront. Public institutions and private sector businesses are taking significant steps to integrate modern heating technologies into existing or newly established storage facilities. The efficient use of energy resources not only supports environmental sustainability but also increases the need for reliable technical data to inform sound long-term investment decisions. This study aims to comparatively evaluate the installation cost, energy consumption, and operating efficiency of electric heating systems and hot oil heating systems used in bitumen storage facilities. As part of the research, a sample facility model consisting of five 50 m³ capacity bitumen tanks were designed, and the heating load, heat losses, energy consumption, and annual operating costs for both systems were determined using engineering calculations. The findings indicate that the initial investment cost of hot oil heating systems is approximately 1,3 times higher than that of electric systems. Furthermore, electric systems offer ease of installation and safety advantages, while their minimal energy consumption at steady state makes them a more advantageous option in the long term. The analysis results demonstrate the critical importance of considering energy efficiency and operating costs in the design of bitumen storage facilities. The study serves as a technical reference guide for planning new investments and modernizing existing facilities in the sector, providing a comprehensive engineering assessment of sustainable and economical facility designs.