Strychnos tip indol alkoloidleri ara ürünlerinin sentezi
- Tez No: 68930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜLCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
QZET Alkaloitler biyolojik aktiviteleri olan doğal organik maddelerdir. Bu özelliği ve kimyasal yapılarından dolayı araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu çalışmada pentasiklik Strychnos alkaloitleri ara ürünlerinin sentezi amaçlanmıştır. Bu amaçla siklohekzanondan başlanarak 1-morfolino-l-siklohekzen elde edilmiş, daha sonra sentezlenen bu bileşikten Etil2-oksosiklohekzankarboksilat sentezlenmiştir. Sentezlenen madde hidroliz edilerek benzendiazonyum klorür ile muamele edildiğinde, 1,2-siklohekzandion monofenilhidrazon bileşiği elde edilmiştir. Daha sonra bu bileşiğe fischer indol sentezi uygulanarak tetrasiklik bir yapı, l-okso-l,2,3,4-tetrahidrokarbazol bileşiği elde edilmiştir. Bu bileşikten etü2-(l-okso-l,2,3,4 tetrahidrokarbazol-2-il) bütanoat bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşik Strychnos alkaloitleri için bir ara üründür.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Alkoloids are natural organic substances which have biological activities. For such natura and chemical structure, they always take the attention of investigators. In this study, it is aimed to synthesize intermediate of pentacyclic strychnos alkaloids. For this purpose, 1-morfolino -1-cyclohexene synthetycal starting from cyclohexanone when the synhesized substance is treated with benzenediazoniumchloride. Compund of 1,2 cyclohexandionmonophenylhidrazone was obtained. Then 1-okso- 1,2,3,4 tetrahydrocarbozole which has a tricyclic structure is obtained by applying Fischerindol to this substance. From this compound* the compound of Ethyl 2-(l-okso-l,2,3,4- tedrahydracarbozol-2-il ) butanoat was syhthesized.This syhthesized compound is an intermediate for strychnos alkaloids.