Fibromiyalji hastalarında küçük sinir patolojisinin tanımlanması ve tedavinin bu patoloji üzerindeki klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Defining small nerve pathology in patients with fibromyalgia and evaluation of the clinical effectiveness of the treatment on this pathology
- Tez No: 885149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AKKAYA TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göz Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; fibromiyalji (FMS) hastalarında oküler yüzey semptom ve bulguları, subbazal sinir pleksus (SBNP) parametreleri, sinir tortiozitesi, mikronöroma ve sinir ileti testlerinin değerlendirilmesi ve tedavinin bu parametreler üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü çalışmaya, yeni tanı konmuş 21 FMS hastasının 42 gözü ve 25 sağlıklı kontrolün 50 gözü dahil edildi. Hastalara oral duloksetin (seratonin ve noradrenalin geri alım inhibitörü, SNRI) tedavisi başlandı. Çalışmada değerlendirilen parametreler sırasıyla; Kuru Göz Anketi-5 (Dry Eye Questionnaire-5; DEQ-5), görme keskinliği [düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK)], manifest sferik eşdeğer (SE), esteziyometri (Cochet-Bonnet, Luneau Ophtalmologue, Chartres, Fransa) ile kornea duyarlılığı ölçümü, anterior ve posterior blefarit varlığı, konjonktival hiperemi evresi, invaziv gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), oküler yüzey boyanması (Oxford evresi), kapak silici epitelyopati evresi (LWE), Marx çizgisi (ML) değeri, Schirmer I testi, Meibografi (MG) ölçümü (Sirius topografi, C.S.O, Floransa, İtalya) ve korneal konfokal mikroskopi (CCM) (HRT III/RCM, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Almanya) ile SBNP parametreleri, sinir tortiozitesi ve mikronöromalar idi. SBNP analizi, ACCMetrics programı (Corneal Nerve Fibre Analyser V.2, M.A. Dabbah, Manchester Üniversitesi, Manchester, İngiltere) kullanılarak yapıldı. Kornea sinir lifi yoğunluğu (Corneal Nerve Fiber Density; CNFD), kornea sinir lifi uzunluğu (Corneal Nerve Fiber Length; CNFL), kornea sinir lifi dallanma yoğunluğu (Corneal Nerve Fiber Branching Density; CNBD), kornea sinir lifi toplam dallanma yoğunluğu (Corneal Nerve Fiber Total Branching Density; CTBD) ve kornea sinir lifi fraktal boyutu (Corneal Nerve Fractal Dimension; CNFrD) değerleri kaydedildi. Küçük Sinir Nöropatisi Tarama Listesi (Small Fiber Neuropathy Screening List, SFNSL) testi yapıldıktan sonra duyu ve motor sinirlerine yönelik elektromiyografi (EMG), küçük sinirlere yönelik kutanöz sessiz periyod (KSP) ve sempatik deri yanıtı (SDY) uygulandı. Tüm bu değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavinin 3. ve 6. aylarında tekrarlandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalamaları 41,25 ± 8,18 yıl idi. Katılımcıların %82,61'i kadın (n=38), %17,39'u erkekti (n=8). Gruplar arasında yaş ve cinsiyet farkı yoktu (sırasıyla; p=0,383, p=0,060).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study was to evaluate ocular surface symptoms and findings, subbasal nerve plexus (SBNP) parameters, nerve tortuosity, microneuromas, and nerve conduction tests and to investigate the effect of treatment on these parameters in patients with fibromyalgia (FMS). Materials and Methods: This prospective randomized controlled study included 21 newly diagnosed FMS patients' 42 eyes and 25 healthy controls' 50 eyes. Oral duloxetine (seratonin and noradrenaline reuptake inhibitor, SNRI) treatment was prescribed for FMS patients. The parameters evaluated in the study were respectively; Dry Eye Questionnaire-5 (Dry Eye Questionnaire-5; DEQ-5), visual acuities [uncorrected visual acuity (UCVA) and best corrected visual acuity (BCVA)], manifest spherical equivalent (SE), esthesiometry (Cochet-Bonnet, Luneau Ophtalmologue, Chartres, France) measurement of corneal sensitivity, presence of anterior and posterior blepharitis, conjunctival hyperemia stage, invasive tear break-up time (TBUT), ocular surface staining (Oxford stage), lid ciliary epitheliopathy stage (LWE), Marx line (ML) ) value, Schirmer I test, Meibography (MG) measurement (Sirius topography, C.S.O, Florence, Italy) and corneal confocal microscopy (CCM) (HRT III/RCM, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) with SBNP parameters, nerve tort uosity and microneuromas. SBNP analysis was performed using the ACCMetrics program (Corneal Nerve Fiber Analyzer V.2, M.A. Dabbah, University of Manchester, Manchester, UK). Corneal nerve fiber density (CNFD), corneal nerve fiber length (CNFL), corneal nerve fiber branching density (CNBD), corneal nerve fiber total branching density (CTBD) and corneal nerve fractal dimension (CNFrD) values were recorded. After the Small Fiber Neuropathy Screening List (SFNSL) test, electromyography (EMG) for sensory and motor nerves, cutaneous silent period (CSP) and sympathetic skin response (SSR) for small nerves were performed. All these evaluations were repeated before the starting to treatment, at the 3rd and 6th months of the treatment. Results: The mean age of those included in the study was 41,25 ± 8,18 years. 82,61% were female (n=38), 17,39% (n=8) were male. There was no age or gender difference between the groups (p=0,383, p=0,060, respectively).