Soğuk haddelenmiş alimünyum levhalarda artık gerilmelerin tayini
- Tez No: 68932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada soğuk haddelenmiş AA 1050 H 14 alüminyum levhaların artık gerilmeleri ölçülmüştür. Haddeleme şartları, hadde çapı 250 mm ve % kalınlık düşümü % 30 olarak sabit alınmıştır. Haddeleme sonrası kalınlıkları t = 0,3 mm, t= 0,5 mm ve t= 1 mm olan levhaların başlangıç boyutları 500 mm x 500 mm'dir. Bu levhalardan taşlama şartlarına göre t = 0,3 mm için 80x80 mm, t= 0,5 mm için 60x60 mm ve t= 1 mm için 30x60 mm boyutlarında numune levhalar talaş kaldırılarak kesilmişlerdir. Artık gerilme ölçümü talaş kaldırma yöntemi ile yapılmıştır. Talaş kaldırma işlemi yüzey taşlama tezgahından, yeni geliştirilen vakumlu bağlama aparatı yardımı ile yapılmıştır. Paso büyüklükleri 0,002 mm ile 0,005 arasında tutulmuştur. Her 0,010 paso aralığında numunede oluşan eğrilik yarı çapları profil projeksiyon cihazında ölçülmüştür. Bulunan değerlerden yararlanılarak ax ve cy asal eksen gerilmeleri hesaplanmış ve artık gerilme profilleri çıkarılmıştır. Artık gerilme profilleri grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this work, the residual stresses of cold-rolled AA1050-H14 aluminium sheet were measured. Roll diameter 250 mm and total reduction % 30 were constant as rolling parameters. Dimensions of rolled sheets with t = 0,3, t = 0,5 mm and t = 1mm final thicknesses are 500*500 mm. Test specimens were prepared from 500*500mm sheets by cutting with dimensions 80*80 mm, 60*60 mm and 60*30mm for t = 0,3 mm, t = 0,5 and t = 1 mm thicknesses, respectively. Dimensions of test pieces differ from each other because of mechanical removal of material conditions. Residual stress measurements were made by mechanical removal of material from one surface of specimens. Removal of material was achieved using recently developed“Vakum Connection Aparatus (VCA)”. The thickness removal materials were choosen as from 0,002 mm to 0,005 mm. Radiuses of curvature of test specimens for each 0,01 mm thicknes of removal material were measured using profile projector device. ax and ay stresses on the X and Y directions were calculated by equations using curvature radiuses of material removed test pieces using calculated values residual stress profiles of cold-rolled test pieces were drawn. Redidual stress profiles were presented in figures.