Alabalıkların beslenmesinde balık içorganları ve hamsinin kullanılması üzerine bir araştırma
A research on the i'sing of fish viscera and anchovy in trout nutrition
- Tez No: 68933
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET BÜYÜKHATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
w ALABALIKLARIN BESLENMESİNDE BALIK İÇ ORGANLARI VE HAMSİNİN KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET: Denemede, ortalama ağırlığı 100 g olan 4 farklı gruptaki gökkuşağı alabalıklarına sırasıyla Kontrol grubuna alabalık pelet yemi. I gruba %50 alabalık ıçorganı - %30 Soya Fasulyesi Unu (SFL) - °o20 Buğday Kepeği (BK). II gruba °o50 hamsi kısması - V30 SFU - °o20 BK ve III gruba °050 palamut içorganı - °o30 SFU - °o20 BK karışımlarından yapılmış yan yaş yemler verilmiştir 90 gün suren deneme sonunda sırasıyla 324.85 = 4.62 g. 261.79 ± 3 23 g. 282.03 = 3 63 g ve 276.57 = 3 87 g ortalama ağırlıklar elde edilmiş ve hasatta elde edilen ortalama ağırlıklar arasındaki farkın önemli olup olmadığı varyans analizi ve Duncan testi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre Kontrol grubu ile I.. II. ve III. grup, I. ile II. ve I. ile III. gruplar arasındaki farklar önemli (P0.05). Gruplara ait bireysel canlı ağırlık artışları sırasıyla 224.89 g. 162.02 g. 182.09 g ve 176.46 g olarak saptanmıştır. Deneme sonunda grupların ortalama kondisyon faktörü değerleri sırasıyla 1.28 ± 0,17, 1.33 ± 0.13, 1.32 ± 0.13 ve 1.28 = 0.12 olarak bulunmuştur. Yem değerlendirme sayılan gruplarda sırasıyla 1.46, 2.94, 3.42 ve 2.86 olarak hesaplanmıştır. Böylece yan yaş yemlerin alabalık pelet yemine kıyasla yem masraflarında I. Grup'ta %67.78, II. Grup'ta %55.49 ve III. Grup'ta ise ° o68.65 oranında bir tasarruf sağladığı tespit edilmiştir..Araştırmadan elde edilen canlı ağırlık artışı ve ekonomik analiz sonuçlan alabalık içorganı, hamsi ve palamut içorganı ile soya unu ve iyi öğütülmüş buğday kepeği karışımlarıyla yapılan yan yaş yemlerin gökkuşağı alabalıklarının beslenmesinde kullanılabileceğini ve yem giderlerinde bir azalma yapacağını göstermiştir. Anahtar kelimeler : Oncorhynchus mykiss, yarı yaş yem, büyüme oranı.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT : In the research, four experimental croups of rainbow trouts with initial mean weights of 100 g were fed on rainbow trout pellets and semi moist feeds The four groups were fed on rainbow trout pellets only in Control group, a mixture of 50% rainbow trout viscera ^ 30% Soybean Meal (SM) - 20% Wheat Bran (\YB) in I group, a mixture of 50% minced anchovy + 30% SM - 20% \VB in II Group and 50% bonito viscera + 30% SM + 20% WB in III. Group, respectively. At the end of the experiment which was carried out for a period of 90 days, final average weights of 324.85 ± 4.62 g, 261.79 ± 3.23 g, 282.03 ± 3.63 g and 276.57 ± 3.87 g have been obtained, respectively and the difference between the harvesting weights was determined by variance analysis and Duncan test. According to the results of analysis, the differences between the Control group and I. group, Control group and II. Group, Control group and III. group, I. group and II. group, I. group and III. group were found statistically significant (P0.05). Individual weight gain in the groups were found as 224.89 g, 162.02 g, 182.09 g and 176.46 g, respectively. Condition factors at the research were found as 1.28 ± 0.17, 1.33 ±0.13, 1.32 ± 0.13 and 1.28 ± 0.12, respectively. Food conversion rates in the experimental groups have been determined as 1.46, 2.94, 3.42 and 2.86, respectively. Consequently, a cost reduction of 67.78%, in the I. group, 55.49% in the II. group and 68.65% in the III. group has been recorded in semi moist feeds in comparison with pellets. According to the individual weight gain and the results of economic analyses, it has been concluded that semi moist mixtures of trout viscera, anchovy and bonito viscera (all diets mixed with soybean meal and wheat meal) can be used as feed for rainbow trouts. Key words'. Oncorhynchus mykiss, semi moist feed, grmvth rate.