Basit koil ile tedavi edilmiş intraserebral anevrizmaların anjiografik ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of angiographic and clinical results of i̇ntracerebral aneurysms treated with simple coil
  1. Tez No: 689353
  2. Yazar: GÜRSEL YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İntraserebral anevrizmaların basit koilleme sonrasında kısa-orta dönem rekürrens değerlendirmesi ve rekürrensi etkileyen faktörlerin araştırılması Gereç ve Yöntem: 2013 ile 2020 tarihleri arasında girişimsel radyoloji kliniğinde basit koil embolizasyon yöntemiyle anevrizma tedavisi yapılan 64 hastanın tedavi sonrası işlem görüntüleri ve kontrol amacıyla yapılan BTA, MRA ve DSA görüntüleri retrospektif olarak incelenerek rekürrens varlığı tespit edilmeye çalışıldı. Rekürrensi etkileyebilecek faktörler istatistiksel olarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmada yer alan 64 hastanın yaş ortalaması 50.37±12.71 idi. Hastaların 42(%65.6) tanesi kadın ve 22(%34.4) tanesi erkekti. EVT yapılan hastaların 52(%81.3) sinde rüptüre anevrizma 12(%18.8) sinde ise rüptüre olmamış anevrizma bulunuyordu. 65 anevrizmanın ortalama yüksekliği 6±3.15 mm olup minumum yükseklik 2.9 mm, maksimum yükseklik ise 15 mm idi. 65 anevrizmanın ortalama boyun genişliği 2.7±1.11 mm olup minimum boyun genişliği 1.15 mm, maksimum boyun genişliği ise 6.80 mm idi. 65 anevrizmanın ortalama boyun genişliğinin çapa oranı 0.60±0.17 olup minimum değer 0.21, maksimum değer ise 0.98 bulundu. Hastaların ortanca takip süresi 12 ay olup minimum takip süresi 3 ay, maksimum takip süresi ise 72 aydı. 64 hastanın EVT sonrası takiplerinde 14(%21.8) hastada rekürrens tespit edildi. 14 hastanın Raymond kriterlerine göre 10(%71.4) tanesi tip 2, 3(%21.4) tanesi tip 3A, 1(%7.1) tanesi ise tip 3B olarak tespit edildi. Bu çalışmada literatürle uyumlu olarak rekürrens oranımızı %21.8 bulduk. Rekürrens gösteren hastaların olası risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda anevrizma boyun genişliği-çap oranının ve anevrizma yüksekliğinin(>10 mm) rekürrens ile istatiksel olarak ilişkisini saptadık. Sonuç: Çalışmamıza göre boyun genişliği-çap oranının ve anevrizma yüksekliğinin en önemli rekürrens faktörleri olduğunu düşünmekteyiz. Tedavi edilen hastaların takip süresi arttıkça tespit ettiğimiz rekürrens sayısında artış gözlemlemiş olup 6 aylık takip süresinin rekürrensi tespit etmede yeterli olmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Angiographic and Clinical Results of İntracerebral Aneurysms Treated with Simple Coil Purpose: Evaluation of short-medium term recurrence of intracerebral aneurysms after simple coiling and investigation of factors affecting recurrence Materials and Methods: Post-treatment images of 64 patients who underwent aneurysm treatment with simple coil embolization method in the interventional radiology clinic between 2013 and 2020, and the CTA, MRA and DSA images performed for control were retrospectively examined to detect the presence of recurrence. Factors that can affect recurrence were statistically investigated. Results: The mean age of 64 patients included in the study was 50.37 ± 12.71 years. 42 (65.6%) of the patients were female and 22 (34.4%) were male. Fifty-two (81.3%) of the patients who underwent EVT had ruptured aneurysms and 12 (18.8%) had non-ruptured aneurysms. The average height of 65 aneurysms was 6 ± 3.15 mm with a minimum height of 2.9 mm and a maximum height of 15 mm. The average neck width of 65 aneurysms was 2.7 ± 1.11 mm, with a minimum neck width of 1.15 mm and a maximum neck width of 6.80 mm. The ratio of mean neck width to diameter of 65 aneurysms was 0.60 ± 0.17 with a minimum value of 0.21 and a maximum value of 0.98. The median follow-up period of the patients was 12 months, with a minimum of 3 months and a maximum of 72 months. In the follow-up of 64 patients after EVT, 14 (21.8%) patients had recurrence. Of the 14 patients, 10 (71.4%) were type 2, 3 (21.4%) were type 3A, and 1 (7.1%) was type 3B according to Raymond's criteria. In this study, we found our recurrence rate as 21.8%, in accordance with the literature. As a result of statistical studies conducted to determine possible risk factors of patients with recurrence, we found a statistically significant relationship between aneurysm neck width-diameter ratio and aneurysm height (> 10 mm) with recurrence. Conclusion: According to our study, we think that neck width-diameter ratio and aneurysm height are the most important recurrence factors. As the follow-up time of the treated patients increased, we observed an increase in the number of recurrences we detected, and we think that the 6-month follow-up period is not sufficient to detect recurrence.