Ankara Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu 06 Mil Yz A 3616 numarada kayıtlı Şiir Mecmû'ası (İnceleme-metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
Ankara National Library Manuscripts Collection Poetry Mecmû'a recorded in 06 Mil Yz A 3616 (Reviev-transcription and classification according to MESTAP)
  1. Tez No: 740289
  2. Yazar: GÜLSEMİN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYAN NİZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Mecmûʻâlar; tarih, edebiyat, tıp, güzel sanatlar, din, sosyal yaşam ve insanlık gibi pek çok alanda insanlara kaynaklık eden eserlerdir. Böyle önemli eserlerin incelenip gün yüzüne çıkarılması da alan yazını için oldukça önemlidir. İncelediğimiz Mecmûʻa, Ankara Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu'nda 06 Mil Yz A 3616 yer numarasında Mecmûʻa-i Eş'âr adı ile kayıtlıdır. Eser, dinî unsurlar ihtiva etmektedir. İçerisinde 4 mesnevi, halk şiiri nazım şekillerinden koşma biçimiyle ilâhî türünde yazılmış 9 adet koşma, divan şiiri nazım şekliyle yazılmış olan 7 gazel ve biçimi tespit edilemeyen 1 adet ilâhî bulunmaktadır. Mensur kısımlarda ise akıl baliğ olanların bilmesi gereken farzlar, vacipler ve delilleri, Allah hakkında bilinmesi gereken farz ve vacipler, peygamberler, din ve iman vd. hakkında bilinmesi gereken vacipler ve Şeyh Hasan Basrî'den rivayet olunan 54 farz risâlesi bulunmaktadır. Eserin dil özelliklerinden 17. yy.da meydana getirildiği düşünülmektedir. Çalışmamızda mecmûʻalar hakkında bilgiler verilmiş, Türk edebiyatında mecmûʻaların öneminden bahsedilmiş ve konu edilen 06 Mil Yz A 3616 numaralı yazma tanıtılarak incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen veriler, çeviriyazılı metin şeklinde verilmiştir. Anahtar Kavramlar: Klasik Türk Edebiyatı, Mecmûʻa, Mecmûʻa-i Eşʻâr, İlâhî, Mesnevi.
Özet (Çeviri)
Journals are a source for us in many fields such as history, literature, medicine, fine arts, religion, social life and humanity. It is also very valuable for the literature to examine and unearth such important works. The Mecmûʻa we examined is registered under the name Mecmûʻa-i Eş'ârat the place number 06 Mil Yz A 3616 in the Ankara National Library Manuscripts Collection. The content of the work contains religious elements. It contains 4 masnavi, among the folk poetry verse forms, there are 9 kosma written in the hymn form, 7 ghazals written in the verse form of Divan poetry, and 1 hymn whose form cannot be determined. In the prose sections, there are fards, wajibs and their proofs that those with intelligence should know, fards and wajibs that should be known about Allah, prophets, religion and belief, etc. There are wajibs that should be known about and 54 Farz treatises narrated from Sheikh Hasan Basri. It is thought that the work was created in the 17th century due to its linguistic features. In our study, information about mecmûʻas was given, the importance of mecmûʻas in Turkish literature was mentioned, and the manuscript numbered 06 Mil Yz A 3616 was introduced and examined. The data obtained as a result of the examination are given in the form of transcribed written text. Key Terms: Classical Turkish Literature, Mecmûʻa, Mecmû'a-i Eşʻâr, Divine, Mathnawi.