Üç boyutlu öklid ve minkowski uzaylarında tzitzeica küresel gösterge eğrileri
Tzitzaica sherical indicatrix curves in 3-dimensional euclidean and minkowski spaces
  1. Tez No: 689440
  2. Yazar: ŞADİYE BUKET KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Öklid 3-uzayı ve Minkowski 3-uzaylarındaki temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölüm ve üçüncü bölümler bu tezin ana kısımlarıdır. İkinci bölümde, öncelikle Öklid 3-uzayındaki bir eğrinin Tzitzeica eğrisi olma şartı kullanılarak eğrilerin küresel gösterge eğrilerinin Tzitzeica eğrisi olma şartları verilmiştir. Ayrıca Öklid 3-uzayında örneklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Minkowski 3-uzayında, Frenet çatı elemanlarının karakterlerine göre bir eğrinin küresel gösterge eğrilerinin Tzitzeica eğri olma şartları verilir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first chapter, main definitions and theorems are given in Euclidean 3-space and Minkowski 3-space. The second and third chapters are the main parts of thist hesis. In the second chapter, the condition of a curve to be a Tzitzeica curve are given and are obtained conditions to be a Tzitzeica curve of spherical indicatrix curves of the curve in Euclidean 3-space. Inaddition, examples are given in Euclidean 3-space. In the third chapter, conditions to be Tzitzeica curve of spherical indicatrix curves of a curve are given according to casual characters of Frenet frame elements of the curves in Minkowski 3-space.