Bazı özel sonlu gruplarda Fibonacci-Jacobsthal dizilerinin periyotları
- Tez No: 807621
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fibonacci–Jacobsthal, Padovan–Fibonacci, Pell–Fibonacci, Pell–Jacobsthal, Padovan–Pell ve Padovan–Jacobsthal dizileri [42]'deki çalışmada tanımlanmıştır. Tanımlanan bu dizilerin üreteç matrisleri, binet formülleri, üstel temsilleri, toplamsal temsilleri, permanental temsilleri, determinantal temsilleri ve sonlu toplamları gibi bazı özellikler verilmiştir. [43] ve [44] çalışmalarında ise Fibonacci-Jacobsthal dizisi gruplara taşınmıştır. [43] 'de bu dizinin devirli gruplardaki karşılığı ele alınmış iken [45]'te ise bu dizi iki ve daha fazla gerene(üretece) sahip gruplara genişletilmiş ve Fibonacci-Jacobsthal orbiti kavramı tanımlanmıştır. Bu tez çalışmasında, grup elemanları yardımıyla tanımlanan Fibonacci-Jacobsthal dizisi üzerine kurgulanan yapının farklı grup aileleri üzerine genişletilmesi suretiyle daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda geren sayısı göz önünde bulundurularak iyi bilinen bazı grupların Fibonacci-Jacobsthal orbitleri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, 2-gerenli gruplardan dihedral, genelleştirilmiş quaternion ve semidihedral gruplarının ve 3-gerenli gruplardan ise , ve binary polyhedral gruplarının Fibonacci-Jacobsthal orbitlerinin periyot uzunlukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fibonacci–Jacobsthal, Padovan–Fibonacci, Pell–Fibonacci, Pell–Jacobsthal, Padovan–Pell and Padovan–Jacobsthal sequences are defined in [42]. Some properties such as generator matrices, binet formulas, exponential representations, additive representations, permanental representations, determinantal representations and finite sums of these defined sequences are given. In [43] and [44], the Fibonacci-Jacobsthal sequence was moved to groups. While in [43] the equivalent of this sequence in cyclic groups was discussed, in [45] this sequence was extended to groups with two or more generators and the concept of Fibonacci-Jacobsthal orbit was defined. In this thesis, it is aimed to better understand the structure built on the Fibonacci-Jacobsthal sequences defined with the help of group elements by expanding it on different group of families. In this context, the Fibonacci-Jacobsthal orbits of some well-known groups are emphasized, taking into account the number of strains. In this way, the lengths of the periods of the Fibonacci-Jacobsthal orbits of the dihedral, generalizeduaternion and semidihedral groups from the 2-contained groups, and the Fibonacci-Jacobsthal orbits of the binary polyhedral groups from the 3-registered groups , ve were determined