Essays on microeconomics
Mikroekonomi üzerine makaleler
  1. Tez No: 689466
  2. Yazar: OZAN ALTUĞ ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARLO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, finansal sıkıntıların bankalararası piyasada sebep olabileceği bulaşıcı bir iflas zincirinin, farklı masraf tahsis yöntemleri ile elde edilen pazarlık yapıları ile kurtarılması incelenmektedir. Elde ettiğimiz sonuçlar, Roger and Veraart (2013) tarafından kurtarma yapıları ile ilgili bulguları, pazarlık yapıları ile değerlendirmektedir. Farklı pazarlık yapılarını, batan bir bankayı kurtarma ve yayılan finansal sıkıntıları durdurma açılarından değerlendirdik. Orantılı maliyet tahsisi kullanıldığında, batan bankaları kurtarmaya gücü yeten ve teşviği olan diğer sağlam bankalar grubunun müdahale edeceğini kanıtladık. Ayrıca, başka pazarlık yapıları altında, bu kurtarma grubunun oluşamayacağı durumlar olabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes bargaining situations via cost allocation methods pertaining to rescue in an interbank market where there exists contagious financial distress. Our results extend the rescuing structure of Rogers and Veraart (2013) into a bargaining perspective. We consider different cost allocation methods which can be used to save the defaulting banks and to stop the contagious effect of the bank failure. We show that under proportional cost allocation, the solvent banks who have strictly positive income will always save the defaulting bank under mild conditions. On the other hand, we show that rescuing formation might not work under some other cost allocation methods.