Nörokognitif özelliklerin annenin hamilelik dönemindeki iyilik halinin doğumdan sonraki çocuğun ilerleyen yaşlardaki davranışlarına etkisi
The effect of neurocgnitive features of the mother's wellness during the pregnancy period on the behaviors of the child after birth at advanced ages
- Tez No: 689475
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Annelerin nörokognitif özelliklerinin annenin gebelik stresi ve kognitif durumu ile çocuğun davranışlarına etkisi üzerine yapılan bir çalışmadır. Annenin bilişsel özelliklerinin çocuğun ilerleyen yaşlardaki benlik algısına etkisi ve davranışlarına etkisi ile çocuk arasındaki ilişkinin doğumdan önceki dönemde de başladığının ve bu süreçteki stresin, strese neden olabilen bazı çevresel etkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan testler birbiriyle karşılaştırılmıştır ancak yarı yapılandırılmış testler ise kendi içerisinde verileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a study on the effects of neurocognitive characteristics of mothers on pregnancy stress and cognitive status of the mother and the behavior of the child. It is aimed to investigate the effect of the mother's cognitive characteristics on the child's self-perception and behaviors in later ages and the relationship between the child and the beginning of the prenatal period, and the stress in this process and some environmental effects that may cause stress. The tests used in the study were compared with each other, but the semi-structured tests revealed their own data. A significant difference was found between the general score of the pregnancy stress assessment scale and the total score performance of the Children's Self-Perception Profile for Children.