3-boyutlu minkowski uzayında darboux çatısına göre bazı ilişkili eğriler
Some associated curves according to darboux frame in minkowski 3-space
  1. Tez No: 759942
  2. Yazar: GHASSAN ALI MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, 3-boyutlu Minkowski uzayında bir yüzey üzerinde yatan regüler bir eğrinin Darboux vektörlerini kullanarak k-yönlü Darboux eğrisi tanımı verildi. k vektör alanının ζ ve η olması durumunda, ζ- ve η- yönlü Darboux eğrilerine eğrilik ve torsiyonları, yüzey üzerinde yatan eğrinin geodezik eğriliği κ{g}, normal eğriliği κ{n} ve geodezik torsiyonu τ{g} cinsinden ifadesi elde edildi. Daha sonra, ζ- ve η-yönlü Darboux eğrilerinin bir helis ve bir slant helis olması için gerek ve yeter koşullar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of a k-direction Darboux curve is given using Darboux vectors of a regular curve lying on a surface in 3-dimensional Minkowski space. In case k vector fields are and , the curvature and torsions of the ζ- and η-directed Darboux curves were obtained in terms of the geodesic curvature κ{g}, the normal curvature κ{n}, and the geodesic torsion τ{g} of the curve lying on the surface. Then, the necessary and sufficient conditions are obtained for the ζ- and η-directional Darboux curves to be a helix and a slant helix.