Islam and democratization in the Arab world: A micro level analysis of support for democracy
Arab dünyasinda İslam ve demokratikleşme: Demokrasiye olan desteğin mikro düzeyde analizi
- Tez No: 689533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dinin demokrasiye yönelik tutumların oluşmasındaki etkisi ve özellikle İslam'ın demokrasi ile tam uyumlu olup olmadığı akademik çalışmalarda halen tartışılmaktadır. İslam ve demokrasi ile ilgili teorik tartışmaların yanı sıra, birey düzeyindeki çalışmalar da Müslüman dindarların demokrasiye yönelik tutumlarını incelemektedir. Ampirik analizin bulguları, Müslümanların demokrasiye desteğinin olumlu olduğu ve İslam'ın demokrasi ile çelişmediği yönündedir. Ya Müslümanların demokrasi anlayışı farklıysa? Bu çalışma, Müslümanların demokrasi algısını ya da demokrasiyi nasıl anladıklarını açıklamayı amaçlamaktadır. Demokrasiden anladıkları liberal tanım mı, seçim (prosedür) algısı mı yoksa diğer algılar mı? Farklı Müslüman gruplarının farklı demokrasi algıları var mı? Bu çalışma sadece dindar ve dindar olmayan Müslümanların demokrasi algılarını analiz etmekle kalmayıp, aynı zamanda dindar Müslümanların oluşturduğu farklı dini kategorileri ve onların demokrasi algılarını incelemeyi de amaçlamaktadır. Seçim (prosedür) demokrasisi algısına kıyasla liberal demokrasi algısına mı sahipler yoksa tam tersi mi? Ampirik analiz, çok terimli (multinomial) lojistik regresyonlar uygulayıp hipotezleri test ederek, dindar olmayan Müslümanlar ve farklı dindar Müslüman kategorileri arasında demokrasi algıları ile ilgili önemli farklılıkların olduğunu buldu. Bu çalışma dindarlık ve siyasi tutumlar literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of religion on forming attitudes toward democracy and specifically, whether Islam is fully compatible with democracy is still debated in academic works. Along with theoretical discussions pertaining to Islam and democracy, individual level studies also examine attitudes of Muslim devout toward democracy. Empirical analyses find that Muslims' support for democracy is positive and Islam does not contradict with democracy. What if Muslims' understanding of democracy is different? This study aims to explain Muslim's perception of democracy or the way they understand from democracy. Is what they understand from democracy liberal definition, electoral(procedural) perception or other perceptions? Do different groups of Muslims have different perceptions of democracy? Not only analyzing religious and non-religious Muslim's perceptions of democracy, this study also seeks to examine distinct religious categories of faithful Muslim and their perceptions of democracy. Do they have liberal perception of democracy in comparison to electoral(procedural) perception of democracy or the opposite? By testing predictions through applying multinomial logistic regressions, empirical analysis found that important variation exists regarding perceptions of democracy among non-religious and distinct religious categories of adherents of Islam. This study aims to contribute to the literature of religiosity and political attitudes.