̇piezoelektrik levha viskoz akışkan ve rijit duvardan oluşan sistemin zorlanmış titreşimi
Forced vibration of the system consisting of piezoelectric layer, viscous fluid and rigid wall
- Tez No: 689553
- Danışmanlar: PROF. DR. AKBEROV SURKHAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zamana göre harmonik mekanik bir kuvvet uygulanan, piezoelektrik levha, sonlu derinlikli sıkıştırılabilir viskoz akışkan ve rijit duvardan oluşan hidro-piezoelektrik sistemin zorlanmış titreşimleri araştırılmıştır. Piezoelektrik plakanın hareketi, doğrusal elektro-elastisite teorisinin kesin hareket denklemleri ile tanımlanmıştır. Akışkanın akımı ise, sıkıştırılabilir viskoz akışkan için yazılan doğrusallaştırılmış Navier-Stokes denklemleri ile ifade edilmiştir. Plakanın düzlemsel gerilme durumu ve akışkanın düzlemsel akışı dikkate alınmıştır. Bu duruma karşılık gelen matematiksel problemler, plakanın uzunluğu yönündeki koordinat eksenine göre Fourier dönüşümü uygulanarak çözülmüştür. Uygun Fourier dönüşümü ifadeleri analitik olarak belirlenmiş ancak, ters dönüşümleri sayısal olarak bulunmuştur. Çeşitli piezoelektrik malzemeler için; plaka ve akışkan ara yüzeyindeki basınç, hız ve elektriksel potansiyel sonuçları elde edilmiştir ve bu sayısal sonuçlar tartışılmıştır. Özellikle elektromekanik birleşme etkisinin, basınç ve hız değerleri üzerinde azalmaya neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the study of the mechanical time-harmonic forced vibration of the hydro-piezoelectric system consisting of the piezoelectric plate and compressible viscous fluid with finite depth. The exact equations of motion of the theory of linear electro-elasticity for piezoelectric materials are employed for describing of the plate motion, however, the fluid flow is described by employing the linearized Navier-Stokes equations for a compressible (barotropic) viscous fluid. The plane-strain state in the plate and the plane flow of the fluid are considered and the corresponding mathematical problems are solved by employing the Fourier transform with respect to the space coordinate which is on the coordinate axis directed along the plate-lying direction. The expressions of the corresponding Fourier transform are determined analytically, however, the inverse transforms are found numerically. Numerical results on the interface pressure, on the fluid velocity and on the electrical potential are obtained for various piezoelectric materials and these results are discussed. According to these results, in particular, it is established that the electromechanical coupling effect can significantly decrease the interface pressure and velocity.