Kolorektal kanserlerde mikrosatellit instabilitenin klinik ve patolojik sonuçları
Clinical and pathological consequences of microsatellite instability in colorectal cancers
- Tez No: 689579
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mikrosatellit instabilite (MSI) DNA tamir mekanizmasındaki arıza sonucu meydana gelen bir fenotiptir ve kolorektal kanserlerin (KRK) yaklaşık %15'inde görülür. MSI tümörler, MSI olmayanlardan farklı histopatolojik ve klinik özelliklere sahiplerdir. Çalışmamızda KRK nedeniyle opere edilen hastalarda MSI olan tümörlerin olmayanlara göre ne gibi histopatolojik özelliklere sahip olduklarını tanımlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca bu tümörlerin nüks ve mortalite oranı, hastalıksız sağ kalım, kanser spesifik sağ kalım ve genel sağ kalım gibi prognostik parametrelere nasıl etki ettiklerini bulmayı planlıyoruz. Gereç ve Yöntem Çalışmada, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi'ne Mart 2017 ile Mart 2021 tarihleri arasında takip ve tedavi amacıyla müracaat eden ve takipleri burada yapılan, KRK nedeniyle opere edilmiş 231 hasta incelendi. Ameliyat sonrası dönemde patoloji materyalinde MSI durumu çalışılmayanlar ve yeterli takip verisine ulaşılamayanlar çalışma dışı bırakıldıktan sonra 214 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar MSI olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. MSI grubunda 25 hasta, MSI olmayan grupta 189 hasta mevcuttu. Birincil sonuç olarak gruplar nüks, mortalite, hastalıksız sağ kalım, kanser spesifik sağ kalım ve genel sağ kalım gibi klinik göstergeler açısından karşılaştırıldı. İkincil sonuç olarak ise gruplar evre, tümör çapı, diferansiyasyon derecesi, lenfovasküler ve perinöral invazyon durumu gibi patolojik parametreler açısından karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı. Bulgular Tümörün histopatolojik özellikleri açısından değerlendirme yapıldığı zaman MSI tümörlerin MSI olmayan tümörlerden istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek diferansiyasyon derecesine sahip olduklarını, tümör çaplarının daha büyük olduğunu gördük. MSI tümörlerin daha çok proksimal kolona yerleştikleri ve rezeksiyon materyalinde daha fazla lenf nodu çıkarılmış olduğu saptadık. Nüks ve mortaliteye baktığımızda, istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber MSI tümörlerde sistemik nüks ve mortalite oranın daha düşük olduğunu tespit ettik. Sağ kalım parametrelerini değerlendirdiğimizde istatistiksel olarak anlamlı olmamakla beraber MSI tümörlerin hastalıksız sağ kalım, kanser spesifik sağ kalım ve genel sağ kalım sürelerinin daha uzun olduğunu gördük. Sonuç Mikrosatellit instabilite durumu teşhis edilerek KRK'ler iki gruba ayrılabilmektedir. Bu gruplar arasında tümörün histopatolojik özellikleri ve hastalığın prognozu farklılık arz edebilmektedir. MSI, hastanın takip ve tedavisinde yönlendirici bir belirteç olabilir. Güncel kılavuzlarda her KRK vakasında tümörün MSI durumunun tespit edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Microsatellite instability (MSI) is a phenotype that occurs as a result of failure in the DNA repair mechanism and is seen in approximately 15% of colorectal cancers (CRC). MSI tumors have different histopathological and clinical features than nonMSI tumors. In our study, we aim to define the histopathological features of tumors with MSI compared to those without MSI in patients operated for CRC. We also plan to find out how these tumors affect prognostic parameters such as recurrence and mortality rate, disease-free survival, cancer-specific survival and overall survival. Materials and Methods In the study, 231 patients who applied to Health Sciences University Sultan Abdülhamid Han Training and Research Hospital Oncology Service between March 2017 and March 2021 for follow-up and treatment and were operated for CRC were examined. 214 patients were included in the study, after those whose MSI status was not studied in the pathology material in the postoperative period and those who did not obtain sufficient follow-up data were excluded from the study. The patients were divided into two groups as those with and without MSI. There were 25 patients in the MSI group and 189 patients in the non-MSI group. As the primary outcome, groups were compared in terms of clinical indicators such as recurrence, mortality, diseasefree survival, cancer-specific survival, and overall survival. As a secondary result, groups were compared in terms of pathological parameters such as stage, tumor diameter, degree of differentiation, lymphovascular and perineural invasion. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program was used for statistical analysis. Results When the histopathological features of the tumor were evaluated, we found that MSI tumors had a statistically significantly higher differentiation degree than non-MSI tumors, and tumor diameters were larger. We found that MSI tumors mostly settled in the proximal colon and more lymph nodes were removed in the resection material. When we look at recurrence and mortality, we found that systemic recurrence and mortality rates are lower in MSI tumors, although it is not statistically significant. When we evaluated the survival parameters, we found that MSI tumors had longer disease-free survival, cancer-specific survival and overall survival, although it was not statistically significant. Conclusion By diagnosing microsatellite instability, CRCs can be divided into two groups. The histopathological features of the tumor and the prognosis of the disease may differ between these groups. MSI can be a guiding marker in the patient's follow-up and treatment. In current guidelines, it is recommended to determine the MSI status of the tumor in each CRC case.