Spor bilimlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin kariyer farkındalıklarının incelenmesi: Karadeniz bölgesi örneği
Examining career awareness of university students studying in sport sciences: Example of black sea region
- Tez No: 689605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN HACICAFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversitelerde spor bilimleri alanında lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer farkındalık düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Karadeniz bölgesi sınırları içerisinde yer alan devlet üniversitelerinde, 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde spor bilimleri alanında öğrenim gören 6067 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise evrenden basit tesadüfi yöntemle seçilmiş olan 1374 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların kariyer farkındalıklarını ölçmek için Sunay ve Yaşar (2019) tarafından geliştirilen“Mesleki Kariyer Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmamızda normal dağılım gösteren verilerin incelenmesinde; betimsel analizler, ikili gruplar arasındaki karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi (Independent sample T test), ikiden fazla gruplar arasındaki karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Anlamlı farklılıkların bulunduğu ikiden fazla gruplar arasındaki karşılaştırmalarda, bu farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla Post-Hoc testlerinden Scheffe ve Tamhane's T2 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the career awareness levels of undergraduate students in sports sciences according to some demographic variables. The general survey model, one of the quantitative research models, was used in the study. The population of the research consists of 6067 students studying in the field of sports sciences in the state universities located within the borders of the Black Sea region in the 2020-2021 academic year. The research sample consists of 1374 volunteer students selected from the universe by simple random method. The“Vocational Career Awareness Scale”developed by Sunay and Yaşar (2019) was used to measure the career awareness of the participants. In our study, besides descriptive analysis of data with normal distribution, independent sample t test was used for comparisons between paired groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons between more than two groups. In comparisons between more than two groups with significant differences, Post-Hoc tests Scheffe and Tamhane's T2 were used to determine the source of these differences.