Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutumlarının kariyer planlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sports sciences faculty students' attitudes towards wearable technological sports products on their career plans
- Tez No: 867227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutum ile spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer planlaması arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenim gören 268 öğrenci katılmıştır. Araştırmada Çar, Bezci, Dokuzoğlu ve Kurtoğlu tarafından 2022 yılında geliştirilen ve 14 madde, Negatif Tutum, Pozitif Tutum alt boyutlarından oluşan Giyilebilir Teknolojik Spor Ürünlerine Yönelik Tutum Ölçeği ile 2020 yılında Eroğlu ve Eroğlu tarafından geliştirilen, 23 madde, eğitimin yeterliliği, kariyer farkındalığı, kariyere yönelik inanç, mesleki farkındalık, seçimin doğruluğu alt boyutlarından oluşan Kariyer Planlama Ölçeği kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde analizlerinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutumları ile kariyer farkındalıkları açısından yaş, cinsiyet, mezun olduğu lise,sınıf, üniversite, bölüm, anne ve baba eğitim durumu, anne ve baba meslek durumu, aile toplam gelir düzeyi, aktif spor yapma durumu, spor türü ve milli sporcu değişkeni arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu öğrencilerinin giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutum ve kariyer planlamaları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the attitudes of sports science faculty students towards wearable technological sports products and the career planning of students studying in sports sciences. 268 students studying at Gazi University, Ankara University and Hacettepe University participated in the research. In the research, the Attitude Scale Towards Wearable Technological Sports Products, developed by Çar, Bezci, Dokuzoğlu and Kurtoğlu in 2022 and consisting of 14 items, Negative Attitude and Positive Attitude sub-dimensions, and 23 items, developed by Eroğlu and Eroğlu in 2020, consisting of adequacy of education, career awareness, career orientation. The Career Planning Scale, which consists of the sub-dimensions of belief, professional awareness and accuracy of choice, was used. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Descriptive statistics and parametric tests such as T-test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data. Looking at the results of the research, the attitudes of the students of the faculty of sports sciences towards wearable technological sports products and their career awareness in terms of age, gender, graduated high school, class, university, department, mother and father education status, mother and father occupational status, family total income level, active sports. It was determined that there was a significant difference between the variables of participation status, type of sport and national athlete. Additionally, it was determined that there was a negative significant relationship between these students' attitudes towards wearable technological sports products and their career planning.