Diabetes mellitus'lu hastalarda periodontal durumun aleksitimi, ağız sağlığıyla ilgili yaşam kalitesi ve dental anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of periodontal status on alexithymia, oral health-related quality of life and dental anxiety in patient with diabetes mellitus
- Tez No: 689626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ZİYA ŞENYURT, PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diyabetik hastalarda (DM) periodontitisin (P) aleksitimi düzeyi, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ve dental anksiyete seviyeleri üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamız kapsamında, her bir grupta 50 birey olacak şekilde toplam 200 katılımcı; periodontitis ve diabetes mellituslu (DM-P), periodontal olarak sağlıklı diabetes mellituslu (DM-PS), periodontitisli ve sistemik sağlıklı (SS-P), hem sistemik hem de periodontal açıdan sağlıklı (SS-PS) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Demografik, diyabetle ilgili ve plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), sondalamada kanama (SK) gibi periodontal parametreler kaydedilmiştir. Aleksitimi düzeyi toronto aleksitimi ölçeği (TAS-20) ile puanlanmıştır. Ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ağız sağlığı etki profili (OHIP-14) ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi-birleşik krallık (OHRQoL-UK) anketleriyle ölçülmüştür. Anksiyete seviyesi modifiye dental anksiyete skalasıyla (MDAS) belirlenmiştir. Bulgular: Hem DM'lu hem de SS'lı bireyler arasında P'li hastalardaki TAS-20, OHIP-14 ve MDAS skorları PS'li hastalara göre istatistiksel olarak önemli ölçüde yüksek; OHRQoL-UK skorları PS'li hastalara göre istatistiksel olarak önemli ölçüde düşüktü. Hem P'li hem de PS'lı bireylerde TAS-20, OHIP-14, MDAS ve OHRQoL-UK skorları açısından DM'u olan ve olmayan hastalar (SS) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Periodontitis DM veya SS gruplarında daha yüksek seviyelerde TAS-20, MDAS, OHIP-14 ve daha düşük seviyelerde OHRQoL-UK ile pozitif ilişkilidir. DM hem P'li hem de PS'li hastalarda aleksitimi, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ve dental anksiyete üzerine ilave herhangi bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to evaluate the effect of periodontitis (P) on alexithymia degree, oral health-related quality of life and dental anxiety levels in diabetic patients (DP). Methods: A total of 200 participants were divided into four groups of 50 each: DP with P (DP-P), DP periodontally healthy (DP-PH), systemically healthy with P (SH-P) and both systemically and periodontally healthy (SH-PH). Demographic, diabetes-related and clinical periodontal parameters such as plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), bleeding on probing (BOP) were recorded. The degree of alexithymia was rated by toronto alexithymia scale (TAS-20). Oral health-related quality of life (OHRQoL) was measured using the oral health impact profile(OHIP-14) and oral health quality of life-UK (OHRQoL-UK) questionnaire. Anxiety levels were determined by modified dental anxiety scale (MDAS). Results: Among both DP and SH individuals, there were statistically significantly higher TAS-20, OHIP-14 and MDAS scores; lower OHRQoL-UK scores in patients with P compared to patients who were PH. Among both P and PH individuals, there were no significant differences in TAS-20, OHIP-14, MDAS and OHRQoL-UK between patients with DM and without DM (SH). Conclusion: Periodontitis were positively associated with higher levels of TAS-20, MDAS, OHIP-14 and lower level of OHRQoL-UK in DP or SH groups. DM did not show any additional effect on alexithymia, oral health-related quality of life and dental anxiety in both P and PH patients.