Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre stratejik bütünleştirmeyle sunulan matematik öğretimlerinin, az gören öğrencilerin bilgi biçimlerindeki düzeyleri üzerine etkililiği
The effectiveness of mathematical instruction presented by strategic integration according to direct instruction model on the levels of knowledge of students with low vision
- Tez No: 689728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ARSLANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, az gören öğrencilerin matematikte üçerli geriye doğru ritmik sayma, doğru kavramı, basit kesir ve iki basamaklı sayılarla eldesiz çarpma işlemi yapma becerileri üzerinde Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre stratejik bütünleştirme yapılarak gerçekleştirilen öğretimin etkisini araştırmaktır. Araştırmanın katılımcılarını dokuz yaşında olan ve ilkokul 3. sınıfa geçen az gören üç öğrenci oluşturmuştur. Araştırma modeli olarak tek denekli araştırma modellerinden yoklama denemeli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada yer verilen matematik becerileri dört farklı bilgi biçimi içermiştir: sözel zincir, kavram, kural ilişkisi ve bilişsel strateji. Veri toplama sürecinde etkililik, güvenirlik ve sosyal geçerlik olmak üzere üç tür veri toplanmıştır. Etkililik verileri başlama düzeyi, yoklama, genelleme ve izleme oturumlarından oluşmuştur. Elde edilen verileri tüm veri toplama süreci boyunca veri toplama kayıt formlarına kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler grafiksel analiz (görsel analiz) yoluyla sunulmuştur. İzleme verilerinde katılımcıların becerileri öğretim sona erdikten yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde de sürdürüp sürdürmediği, genelleme verilerinde ise gerçekleştirilen öğretimlerin farklı materyallere/durumlara ve farklı kişilere genellenebilirliği incelenmiştir. Öğretim süreci sonucunda üçerli geriye doğru ritmik sayma için akıcılık verisi toplanmıştır. Aynı zamanda öğretim süreci ile ilgili katılımcıların ve ebeveynlerin görüşlerini belirlemek için sosyal geçerlilik verileri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre stratejik bütünleştirme yapılarak gerçekleştirilen öğretimlerin matematikte üçerli geriye doğru ritmik sayma, doğru kavramı, basit kesir ve iki basamaklı sayılarla eldesiz çarpma işlemi yapma becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretimlerin ardından öğrencilerin kazandıkları becerileri farklı materyallere/durumlara ve farklı kişilere genelleyebildikleri görülmüştür. Aynı zamanda yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde öğretimin kalıcılığı devam etmiştir. Elde edilen sosyal geçerlik verilerinde katılımcılar ve ebeveynlerden alınan görüşlerde de öğretimden memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to examine the effects of strategic integration according to Direct Instruction Model on the skills of students with low vision in mathematics such as rhythmic counting backwards in three, line concept, simple fraction and multiplying two digit numbers without carry overs. The participants of this study are three students with low vision who are nine years old and passed the third grade of elementary school. As research model, multiple probe across design in single subject research model was used. The mathematical skills in this study includes four different association types: verbal association, concepts, correlated features sequence and cognitive strategy. Three types of data, namely effectiveness, reliability and social validity, were collected during the data collection process. Effectiveness data consists of baseline, probe, generalization, and monitoring stages. Data collection forms were kept during the entire data collection process. The data obtained in this study were presented through graphical analysis (visual analysis). In the monitoring stage, it was examined whether the participants continued their skills on the seventh, fourteenth and twenty-first days after the instruction was ended. In the generalization data, the generalization of the instruction to various materials/situation and different people were analysed. As a result of induction process, fluency data were collected for backwards rhythmic counting in three. At the same time, social validity data were collected to identify the views of the participants and their parents about the instruction process. As a result of data obtained from this study, it was concluded that the instructions provided through strategic integration according to Direct Instruction Model was effective on the skills of rhythmic counting backwards in three, line concept, simple fraction and multiplication with two-digit numbers. After the instruction, it was observed that students could generalize these skills to various materials/situations and different people. At the same time, the permanence of the instruction continued the seventh, fourteenth and twenty-first days. According to social validity data obtained from this study, it was concluded that the participants and their parents were satisfied with the instruction.