Malathion intoksikasyonu sonucu oluşan nefrotoksisiteye karşı mirisetin, apigenin, kuersetin ve kaemferolun muhtemel koruyucu rollerinin araştırılması
Investigation of possible protective roles of myrisetin, apigenin, quercetin and kaemferol against nephrotoxicity caused by malathion intoxication
  1. Tez No: 689856
  2. Yazar: DAVUT VOLKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BERKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan bu çalışmada, deneysel olarak malathion indüksiyonu oluşturulmuş sıçanlarda, antioksidan ve antienflamatuvar etkileri bilinen mirisetin, apigenin, kuersetin ve kaemferol uygulamasının böbrek dokusundaki oksidatif stres ve enflamatuvar yanıtı ne ölçüde engelleyebileceği araştırılmıştır. Çalışmamızda 70 adet sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar rastgele seçilerek 10 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar sırasıyla; kontrol, MLT (108 mg/kg), MLT+MYC100 (100 mg/kg), MLT+MYC200 (200 mg/kg), MLT+APG100 (100 mg/kg), MLT+APG200 (200 mg/kg), MLT+QRS100 (100 mg/kg), MLT+QRS200 (200 mg/kg), MLT+KMP100 (100 mg/kg) ve MLT+KMP200 (200 mg/kg) gruplarıdır. Çalışmamızda kullanılan tüm maddeler 28 gün boyunca her gün gavaj yoluyla verilmiştir. Çalışmanın sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilmiş, kardiak punction ile alınan kanlarından serum elde edilmiş, böbrek dokuları ise çıkartılmıştır. Serum örneklerinde üre, kreatinin ve kan üre azotu miktarları otoanalizörde ticari kit kullanılarak bakılmıştır. Böbrek dokularında ise lipid peroksidasyonunu belirlemek için malondialdehit (MDA) düzeyine, protein oksidasyonunu belirleyebilmek için protein karbonil, total ve serbest tiyol düzeylerine, DNA oksidasyonunun belirlenebilmesi için 8-hidroksi deoksi guanozin (8-OH dG) düzeyine, antioksidan durumun belirlenebilmesi için süperoksit dismutaz (SOD), katalaz, glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon redüktaz (GSH-Rx), paraoksonaz (PON), aril esteraz (ARE) aktiviteleri ile redükte glutatyon (GSH) düzeyine, inflamatuvar yanıtın gözlenmesi için ise nitrik oksit (NOx) ve prostaglandin E2 (PGE2) düzeylerine bakılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS v16.0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler ortalama±standart sapma şeklinde ifade edilecek ve p değeri 0.05 ve daha küçük olan veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilecektir. Biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to what extent the administration of myricetin, apigenin, quercetin and kaemferol, whose antioxidant and anti-inflammatory effects are known, can inhibit oxidative stress and inflammatory response in kidney tissue in rats with induction of malathion. 70 rats were used in our study. Rats were randomly divided into 10 groups. These groups are; control, MLT (108 mg / kg), MLT + MYC100 (100 mg / kg), MLT + MYC200 (200 mg / kg), MLT + APG100 (100 mg / kg), MLT + APG200 (200 mg / kg), The groups are MLT + QRS100 (100 mg / kg), MLT + QRS200 (200 mg / kg), MLT + KMP100 (100 mg / kg) and MLT + KMP200 (200 mg / kg). All the materials used in our study were given by gavage every day for 28 days. At the end of the study, all animals were sacrificed, serum was obtained from their blood taken by cardiac punction, and kidney tissues were removed. The amounts of urea, creatinine and blood urea nitrogen in serum samples were measured in an autoanalyzer using a commercial kit. In kidney tissues, the malondialdehyde (MDA) level to determine the lipid peroxidation, the protein carbonyl, total and free thiol levels to determine the protein oxidation, the 8-hydroxy deoxy guanosine (8-OH dG) level to determine the DNA oxidation, the superoxide dismutase level to determine the antioxidant status. SOD), catalase, glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione reductase (GSH-Rx), paraoxonase (PON), aryl esterase (ARE) activities, and nitric oxide (NOx) for the monitoring of inflammatory response. and prostaglandin E2 (PGE2) levels were measured. Statistical analysis of the study was performed using SPSS v16.0 statistics program. The data obtained will be expressed as mean ± standard deviation, and data with a p value of 0.05 or less will be considered statistically significant. One-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test were used to evaluate biochemical parameters.