Femur intertrokanterik kırık nedeniyle proksimal femur çivileme yapılan hastaların cerrahi sonrası kalça abdüksiyon gücünün değerlendirilmesi
DUE to intertrochanteric fracture of the femurpatients with proximal femur nailing evaluation of hip abusion strength after surgery
- Tez No: 689857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ REİSOĞLU, UZMAN İSMAİL ERALP KAÇMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Femur intertrokanterik kırık nedeniyle antirotasyonel proksimal femur çivileme (PFN-A) yapılan hastalarda ameliyat sonrası dönemde sağlam kalça ile karşılaştırılarak abdüksiyon gücünün değerlendirilmesi, kas gücü kaybı varsa buna etki eden faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019-Aralık 2020 tarihleri arasında İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde femur trokanterik kırık nedeniyle proksimal femur çivileme (PFN-A) yapılan hastalar incelendi. Ameliyat sonrası altı ila on ikinci ay arasında muayene ve ölçüm yapılmak üzere kayıtlı telefonları aranarak kontrole çağrıldı. 37 hasta çalışmaya dahil edildi. Yaş, cinsiyet, kırık taraf, kırık tipi, takip süresi, trokanterik tip kırığının varlığı, lateral duvar kırığı varlığı, lateral korteks kalınlığı, redüksiyon kalitesi, Singh indeksi, kollodiafizer açı verileri geriye dönük olarak incelendi. Hastalar kontrole geldiğinde kırık ve sağlam kalça abdüksiyon gücü ölçümü, ekstremite eşitsizliği ölçümü yapıldı. Trendelenburg bulgusunun varlığı ve Harris kalça skorlaması not edildi. Değişkenlerin kalça abdüksiyon gücüne etkisi istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: 37 hastayla yapılan çalışmada sonucunda; PFN-A uygulanan hastaların kırık olan kalçalarında sağlam tarafa göre abdüksiyon kas gücü azalmıştır. Sonuç: Çalışmanın sonucunda intertrokanterik kırık nedeniyle PFN-A uygulanan hastaların kalça abdüksiyon gücü sağlam tarafa göre istatistiksel anlamlı şekilde azalmıştır. Bu azalma, intertrokanterik kırığa eşlik eden tip kırığı veya lateral duvar kırığıyla ilişkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was evaluate the abduction strength of patients who underwent antirotational proximal femoral nailing (PFN-A) due to intertrochanteric fracture of the femur by comparing them with the healthy hip in the postoperative period, and to investigate the factors affecting muscle strength if there is loss of muscle strength. Materials and Methods: Between January 2019 and December 2020, patients who underwent proximal femoral nailing (PFN-A) for femoral trochanteric fracture in Izmir Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic were examined. Between six and twelve months after the operation, they were called for control by calling their registered phones for examination and measurement. 37 patients were included in the study. Age, gender, fracture site, fracture type, follow-up time, presence of trochanteric tip fracture, presence of lateral wall fracture, lateral cortex thickness, reduction quality, Singh index, collodiaphyseal angle were retrospectively analyzed. When the patients were followed up, the abduction strength of the broken and intact hips and the measurement of the limb inequality were performed. Presence of Trendelenburg sign and Harris hip score were noted. The effect of variables on hip abduction strength was statistically analyzed. Results: As a result of the study conducted with 37 patients; Abduction muscle strength was decreased in the fractured hips of the patients who underwent PFN-A compared to the healthy side. Conclusion: As a result of the study, the hip abduction strength of the patients who underwent PFN-A for intertrochanteric fracture was statistically significantly reduced compared to the healthy side. This reduction was not associated with intertrochanteric fracture associated with tip fracture or lateral wall fracture.