Hipnoemzirme felsefesine dayalı eğitim ve danışmanlığının anne sütü ile besleme durumu, emzirme özyeterliliği ve emzirme motivasyonuna etkisi
The effect of education and counseling based on the hypnobreastfeeding philosophy on breast milk feeding status, breastfeeding self-efficiency and breastfeeding motivation
  1. Tez No: 784166
  2. Yazar: NAZ SERGEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, antenatal dönemde verilen hipnoemzirme felsefesine dayalı eğitim ve danışmanlığının sadece anne sütü ile besleme durumu, emzirme özyeterliliği ve emzirme motivasyonu üzerine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Mayıs 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında online eğitime katılan 95 kadından toplanmıştır. Araştırmacı tarafından gebeliğinin 28-34. haftasında olan 55 gebe kadına hipnoemzirme felsefesine dayalı emzirme eğitimi dört ayrı oturumda, 40 gebe kadına ise standart emzirme eğitimi tek oturum da verilmiştir. Araştırmanın verileri, eğitim öncesinde, eğitim sonunda ve postpartum 1. ve 8. haftada olmak üzere dört ayrı zamanda online olarak toplanmıştır. Araştırmayı hipnoemzirme eğitim grubunda 40, standart eğitim grubunda 36 kadın tamamlamıştır. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği-Kısa Formu, Emzirme Motivasyon Ölçeği ve Emzirme Süreçleri Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler için frekans, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, Ki-kare, Kolmogorav-Smirnov, Paired Sample t-test, tek yönlü ANOVA ve çift yönlü ANOVA kullanılmıştır. Hipnoemzirme eğitim grubunda standart emzirme eğitim grubuna göre emzirme özyeterlilik puan ortalamasındaki artışın istatistiksel olarak daha fazla arttığı, postpartum 1. ve 8. hafta da emzirme motivasyonunun bütünleşmiş düzenleme, içsel motivasyon ve özdeşleşmiş düzenleme puan ortalamasının daha yüksek olduğu, postpartum 8. Haftada ek olarak ise dışsal düzenleme-ek yarar puan ortalamasının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p.05). Bu sonuçlar doğrultusunda, hipnoemzirme felsefesine dayalı emzirme eğitiminin standart emzirme eğitimine göre kadınların emzirme özyeterliliğini ve otonom motivasyonlarını yükselttiği belirlenmiştir. Hipnoemzirme felsefesinin emzirme eğitim ve danışmanlık programlarına entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a semi-experimental study to determine the effect of hypno-breastfeeding based education and counseling given in the antenatal period on exclusive breastfeeding status, breastfeeding self-efficacy and breastfeeding motivation. The data of the study were collected by the researcher in online education among 95 women who were between 28th and 34th week in their pregnancies between May 2021 and July 2022. Breastfeeding education based on hypno-breastfeeding philosophy was given to 55 pregnant women who were at their week of gestation in four separate sessions, while standard breastfeeding education was given to 40 pregnant women in a single session. The data of the study were collected online at four different times: pre-test form before the education, post-test form at the end of the education, and postpartum 1st and 8th weeks. 40 women in the hypno-breastfeeding education group and 36 women in the standard education group completed the study. Introductory Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form, Breastfeeding Motivation Scale and Breastfeeding Process Evaluation Form were used in the study. In the analysis of the data, frequency, percentage values, mean, standard deviation, chi-square, Kolmogorav-Smirnov, Paired Sample t-test, one-way ANOVA and two-way ANOVA were used. Compared to the standard breastfeeding education group, the hypno-breastfeeding education group had a higher increase in the breastfeeding self-efficacy score average, the integrated regulation, intrinsic motivation and the identified regulation score average of the breastfeeding motivation was higher in the postpartum 1st and 8th weeks, and additional external external motivation was observed in the postpartum 8th week. it was determined that the mean of regulation-additional benefit score was higher (p.05). In line with these results, it was determined that breastfeeding education based on hypno-breastfeeding philosophy increased the breastfeeding self-efficacy and autonomous motivation of women compared to standard breastfeeding education. It is recommended that the philosophy of hypno-breastfeeding be integrated into breastfeeding education and counseling programs.