Film, dizi ve reklam endüstrisinde, iş sağlığı ve güvenliği açısından COVİD-19 pandemi önlemleri ve sektör çalışanlarının çalışma koşullarının değerlendirilmesi
Evaluation of COVID-19 pandemic measures and working conditions of sector employees in the film, tv series and advertising industry in term of occupational health and safety
  1. Tez No: 689910
  2. Yazar: MURAT ASLANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Healthcare Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, film, dizi ve reklam endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği açısından Covid-19 pandemi önlemleri ve çalışanların çalışma koşulları hakkında nicel bilgilerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ulaşılan veriler film, dizi ve reklam endüstrisinde çalışma hayatını sürdüren 107 çalışana uygulanan 1 açık uçlu, 1 çoklu seçmeli ve 36 kapalı uçlu soru olmak üzere toplamda 38 sorudan oluşan anket yardımı ile elde edilmiştir. Araştırmada çalışanlara uygulanan anket 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm araştırmaya katılım sağlayanların demografik verilerini, ikinci bölüm Covid-19 pandemi önlemlerini, üçüncü bölüm ise sektör çalışanlarının, çalışma koşullarını değerlendirmeye imkân veren anket sorularını içermektedir. Araştırmada ulaşılan veriler SPSS bilgisayar programı yardımıyla analizi yapılarak anket sorularının faktör analiz değeri KMO=0,667 olarak hesaplanmıştır. Varyans değeri 1'den büyük olan 11 faktör belirlenmiş ve açıklanan varyans'ın toplamda % 65,861'ini açıkladığı saptanmıştır. Anket sorularına uygulanan iç tutarlılık (Cronbach Alpha katsayısı) değeri ise 0,718 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada sonucunda ulaşılan bulgular kolay anlaşılabilir olması için frekans ve yüzdelik olarak tablolar halinde hazırlanarak sunulmuştur. Ayrıca araştırma bulguları yüzdelik grafikler halinde hazırlanarak tanımlayıcı olarak yorumlanmıştır. Buna göre araştırmaya katılım sağlayanların büyük bir bölümü yıllık izin, fazla mesai ücreti, kıdem tazminatı, ara dinlenmesi, SGK prim ödemesi gibi haklardan yeterli seviyede faydalanamadığını düşünmektedir. Ayrıca katılımcıların değerlendirmesinde göre, uzun çalışma saatleri, stresi yüksek ortamlar, yetersiz haftalık dinlenme süreleri ve yetersiz ücret gibi konular film, dizi ve reklam endüstrisinin en önemli sorunları olarak sıralanmaktadır. Çalışma sonucunda film, dizi ve reklam endüstrisinde çalışma hayatını sürdüren ve araştırmaya katılım sağlayan çalışanların değerlendirmesine göre işyerlerinde alınan Covid-19 önlemlerinin yeterli olduğu, çalışma koşullarının ise yetersiz, ağır ve yorucu koşullara sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate Covid-19 pandemic measures and working conditions of employees in terms of occupational health and safety in the film, TV series and advertising industry. The data were obtained with the help of a questionnaire consisting of 38 questions, including 1 open-ended, 1 multiple-choice and 36 closed-ended questions, and applied to 107 employees working in the film, TV series and advertising industry. The questionnaire consists of 3 parts. The first part includes the demographic data of the participants, the second part includes the Covid-19 pandemic measures, and the third part includes the survey questions that allow to evaluate the working conditions of the employees. The data were analyzed with the help of the SPSS computer program, and the factor analysis value of the questionnaire questions was calculated as KMO=0.667. 11 factors with a variance value greater than 1 were determined and it was determined that the explained variance in total is 65,861%. The internal consistency (Cronbach Alpha coefficient) value applied to the survey questions was calculated as 0.718. The findings obtained in the research are presented in tables as frequencies and percentages. In addition, the research findings were prepared as graphics and interpreted descriptively. Accordingly, most of those who participated in the research think that they cannot benefit from the rights such as annual leave, overtime wages (overtime work and working overtime), severance pay, breaks, SSI premium payment. In addition, issues such as long working hours, high-stress environments, insufficient weekly rest periods and insufficient wages are listed as the most important problems of the film, TV series and advertising industry according to the evaluations of the participants. As a result of the study, the employees participated in the research evaluate that the Covid-19 measures taken at the workplaces are sufficient, and the working conditions are inadequate, heavy and tiring.