Kargo şirketinde çalışanlar açısından iş sağlığı ve güvenliği koşulları: COVID 19 pandemisi ve etkileri
Occupational health and safety conditions in cargo services in terms of employees: The effects of the COVID 19 epidemics
- Tez No: 689990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY, ÖĞR. GÖR. ÖZLEM YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı çalışmalarına hiç ara vermeden devam eden kargo çalışanlarının Koronavirüs pandemisi sürecindeki etkilenişlerini değerlendirmektir. Dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs salgının ülkemizde görülmesi, hızla yayılması ve vaka sayılarının artması sonucunda ülke genelinde önlemler alınmıştır. Alınan önlemler içinde yer alan sokağa çıkma kısıtlamaları ve insanların sağlıklarını korumak için evde kalmaları, çevrim içi alışverişlerin artmasına sebep olmuş ve bu durum ile kargo-kurye çalışanlarının iş yükünü artırdığı anlaşılmıştır. Tespit edilen bu durum ve kargo şirketi çalışanları ile yapılmış olan çalışma sonucunda katılımcıların süreç içinde kişisel, maddi, manevi ve psikolojik olarak etkilenmiş olduklarının tespiti, hijyen ve maske kullanımları, artan iş yükü ile değerlendirilmiştir. Analizler ve değerlendirmeler sonucunda maske, mesafe ve hijyen kurallarının önemi bir kez daha ortaya konmuştur. Çalışma alanında afiş ve dezenfektan gibi güvenlik önlemlerinin alındığı anlaşılmıştır. Değerlendirmenin yapılabilmesi için birinci kısımda 7'si demografik olmak üzere 31 soru, ikinci kısımda ise 12 sorudan oluşan psikolojik sıkıntı ölçeği ile toplamda 43 soruluk anket çalışması kullanılmıştır. Hazırlanan anket sorularının frekans analizine bulgular kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY CONDITIONS IN CARGO SERVICES IN TERMS OF EMPLOYEES: THE EFFECTS OF THE COVID 19 EPIDEMICS The aim of this research is to evaluate the impact of cargo workers who continue their work without interruption during the Coronavirus pandemic. As a result of the Coronavirus epidemic, which has been declared as a pandemic worldwide, has been seen in our country, spreading rapidly and increasing the number of cases, measures have been taken throughout the country. Curfews and people staying at home to protect their health have led to an increase in online shopping, which is understood to increase the workload of cargo-courier workers. As a result of this situation and the work carried out with the employees of the cargo company, it was determined that the participants were personally, materially, spiritually and psychologically affected in the process, hygiene and mask use were evaluated with increased workload. As a result of the analyses and evaluations, the importance of mask, distance and hygiene rules was once again demonstrated. It is understood that security measures such as posters and disinfectants have been taken in the workplace. In order to make the evaluation, a total of 43 question question questionnaires were used with a psychological distress scale consisting of 31 questions, 7 of which were demographic, in the first part and 12 questions in the second part. Frequency analysis of the prepared survey questions is included in the findings section.