Research on urban imagination in 20th century architecture related utopias and manifestos
20.yüzyılda mimarlıkla ilişkili ütopyalar ve manifestolarda kent tahayyüllerinin araştırılması
  1. Tez No: 690023
  2. Yazar: AYŞE MERVE AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN ASLI CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kentler farklı sosyal toplulukların doğal bir çevre içerisinde bir araya gelerek kendi yapay düzenini oluşturduğu, nesnel ve canlı bir yapıyı ifade etmektedir. Kentlerin oluşum ve gelişim sürecinde sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel olmak üzere çeşitli faktörler bir araya gelerek, kent yapısını şekillendirmektedir. Bu değişim süreçleri zaman zaman kaos ortamları yaratarak, daha iyi yaşam ve düzen arayışlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Tarih boyunca kuramcılar ve tasarımcılar mevcut düzenin noksanlıklarından yola çıkarak, hem sistemin eleştirilerini dile getirmek hem de daha iyi bir yaşamı tahayyül etmek üzere ütopya ve manifestolar kaleme almışlardır. 20. Yüzyıla gelindiğinde, 19. yüzyılda gerçekleşen sanayi devriminin devam etmekte olan etkileri, arkasından gelen dünya savaşları, ekonomik krizler, teknolojik ve bilimsel gelişmeler gibi pek çok olay toplumlar üzerinde olumlu ve olumsuz olmak üzere çeşitli değişimler yaratmıştır. Yaşanılan bu gelişmeler neticesinde kentler büyük tahribatlara uğrayarak çağa uygun olmayan bir görünüme ve yapıya sahip bir biçimde tekrardan örgütlenmektedir. Dönemin tasarımcıları ve kuramcıları endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin sağlamış olduğu imkanlar doğrultusunda kentlerin yeni baştan mevcut sorunlardan bağımsız ve kusursuz bir düzende planlanması üzerine çeşitli kentsel ve yapısal bazlı tasarılar ve programlar hazırlamıştır. Bu çalışmada 20. yüzyılda kaleme alınmış ütopya ve manifestolarda tarihi bağlamda gerçekleşen olaylar neticesinde kentlerin nasıl tahayyül edildiği araştırılmaktadır. Dönemin tasarımları, hareketleri, akımları, sosyal ve toplumsal dönüşümleri değerlendirilerek, seçilen örnek çalışmalar üzerinden detaylı bir şekilde incelenmektedir. Seçili ütopya ve manifestolarda yer alan mekânsal tasvirler ve tasarım ilkeleri doğrultusunda ilerleyen dönemlerde ele alınmış kent görünümlerinin nasıl şekillendirildiği ve 21.yüzyıldaki kentlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities represent an objective and dynamic structure where diverse social communities come together in a natural setting and create their own artificial order. Numerous factors, including social, political, economic, and cultural, engage during the cities' formation and development and shape their structures. These change processes have occasionally resulted in chaos and paved the way for the pursuit of a better life and order. Based on the current order's flaws, theoreticians and designers have penned utopias and manifestos throughout history to criticize the system and envision a better life. By the time of the 20th Century, many events such as the ongoing effects of the industrial revolution in the 19th Century, the world wars that followed, economic crises, technological and scientific developments, created various positive and negative effects on societies. Due to these developments, cities sustained significant damage and were reorganized in structures and appearances that were not suitable for the era. The designers and theoreticians of the period developed various urban and structural-based designs and programs to plan cities in perfect order, regardless of existing problems, and in accordance with the possibilities provided by industrial and technological advancements. The purpose of this study is to examine how cities are envisioned in utopias and manifestos penned in the 20th Century as a result of historical events. The period's designs, movements, trends, social and social transformations are evaluated and examined in detail through selected case studies. Spatial descriptions and design principles in selected utopias and manifestos were discussed in the following periods, and how urban landscapes were shaped and how they affected the imaginations of cities in the 21st Century were investigated.