Etial-60 (Al-Mg-Si) alüminyum alaşımının yaşlandırılmasında ısıl işlem şartlarının etkilerinin araştırılması
Investigation of effects ofheat treatment conditions on ageing of etial-60(Ai-Mg-Si) aluminium alloy
- Tez No: 69003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ETİAL-60 (Al-Mg-Si) ALÜMİNYUM ALAŞIMININ YAŞLANDIRILMASINDA ISIL İŞLEM ŞARTLARININ ETKİ ARAŞTIRILMASI Gülcan ZEYTİN Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Y.Doç. Dr. Mustafa TAYANÇ) Balıkesir, 1998 Bu çalışmada, 6063 alaşımının mekanik özellikleri (sertlik, darbe tokluğu, akma mukavemeti, çekme mukavemeti, süneklik, kesit daralması) üzerine katı eriyiğe alma sıcaklığı, yapay yaşlandırma sıcaklığı ve yaşlandırma sürelerinin etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler El grupta gerçekleştirilmiş olup I. grupta yapay yaşlandırma sıcaklığı, çözeltiye alma sıcaklığında bekleme süresi, ön yaşlandırma ve yapay yaşlandırma süreleri sabit tutularak beş farklı çözeltiye(solüsyona, katı eriyiğe) alma sıcaklıklarının mekanik özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. II. grup deneylerde solüsyona (katı eriyiğe) alma sıcaklığı ve burada tutma süresi ayrıca ön yaşlandırma süresi ile yapay yaşlandırma süreleri sabit tutularak beş farklı yaşlandırma sıcaklığının özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. HI. grup deneylerde ise sabit katı eriyiğe alma sıcaklığında aynı sürede tutulan ve ön yaşlandırma süresi ile yaşlandırma sıcaklığı sabit olan numunelerin beş farklı yaşlandırma süreleri için mekanik özelliklerinde değişimler incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: yaşlanma sertleşmesi / mekanik özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gülcan ZEYTİN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering (Msc. Thesis/Supervisor : Assist. Prof. Dr. Mustafa TAYANÇ) Bahkesir-Turkey, 1998 In this study, effects of the solution temperature, the artifical aging temperature and the time on mechanical properties (hardness, impact thoughness, yield strenght, tensile strenght, ductility, reduction of cross section) are investigated as experimental. Experiments are practised in three groups. In the first group, while the artifical aging temperature, the time in solution temperature, the preaging time and artifical aging time are holding constant, the effects of the five different solution temperatures on mechanical properties are investigated. In the second group experiments the effects of the artifical aging temperatures on properties are studied while the solution temperature, the holding time at this aging time and the artifical aging time are fixed. In the third group tests, the alterations for the five different artifical aging time on mechanical properties are examined when the constant solution temperature and time, the preaging time and the artifical aging temperature are used. KEY WORDS: aging hardening / mechanical properties 111