Üniversite öğrencilerinde uyumsuz mükemmeliyetçilik ile tükenmişlik arasındaki ilişkide öz-düzenleme ve öz-şefkatin aracılık rolü
The mediator role of self-regulation and self-compassion in the relationships between maladaptive perfectionism and burnout in university students
  1. Tez No: 690038
  2. Yazar: TUĞÇE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER ÇELİKKALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde uyumsuz mükemmeliyetçilik ile öğrenci tükenmişliği arasındaki ilişkide öz-düzenleme ve öz-şefkat becerilerinin aracılık rollerini ortaya koymaktır. Korelasyonel araştırma deseninin kullanıldığı betimsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 413 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler yüz yüze ve çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri Öğrenci Formu, APS Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Öz-Düzenleme ve Öz-Anlayış Ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı ve AMOS 22 ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri inceleyebilmek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve doğrudan ve dolaylı etkileri belirlemek için Bootstrapping yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinde uyumsuz mükemmeliyetçilik ile öğrenci tükenmişliği arasında anlamlı pozitif, uyumsuz mükemmeliyetçilik ile öz-düzenleme arasında anlamlı negatif, öz-düzenleme ile öğrenci tükenmişliği arasında anlamlı negatif ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra uyumsuz mükemmeliyetçilik ile öz-şefkat arasında anlamlı negatif, öz-şefkat ile öğrenci tükenmişliği arasında anlamlı negatif ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca uyumsuz mükemmeliyetçiliğin öğrenci tükenmişliğini pozitif yönde yordadığı, uyumsuz mükemmeliyetçiliğin öz-düzenleme ve öz-şefkati negatif yönde yordadığı, öz-düzenleme ve öz-şefkatin de öğrenci tükenmişliğini negatif yönde yordadığı ortaya koyulmuştur. Değişkenler arasında dolaylı ilişkiler test edildiğinde ise uyumsuz mükemmeliyetçilik ile öğrenci tükenmişliği arasındaki ilişkide öz-düzenleme ve öz-şefkatin tam aracılık rolü üstlendiği bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili alanyazındaki çalışmalar bağlamında tartışılmış ve birlikte değerlendirilmiştir. Son olarak uygulayıcılara ve araştırmacıların gelecekte yapabilecekleri çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the mediating roles of self-regulation and self-compassion skills in the relationship between maladaptive perfectionism and student burnout in university students. A descriptive study using the correlational research design was carried out. The study group of the research consists of 413 university students. Maslach Burnout Inventory Student Form, APS Perfectionism Scale, Self-Regulation and Self-Compassion Scales were used as data collection tools. The data obtained were analyzed with SPSS 23 package program and AMOS 22. Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used to examine the relationships between variables and Bootstrapping method was used to determine direct and indirect effects. According to the findings, it was found that there were significant positive relationships between maladaptive perfectionism and student burnout in university students, significantly negative relationships between maladaptive perfectionism and self-regulation, and significant negative relationships between self-regulation and student burnout. In addition, it was found that there were significantly negative relationships between maladaptive perfectionism and self-compassion, and significantly negative relationships between self-compassion and student burnout. It was also revealed that maladaptive perfectionism positively predicted student burnout, maladaptive perfectionism negatively predicted self-regulation and self-compassion, and self-regulation and self-compassion negatively predicted student burnout. When indirect relationships between variables were tested, it was found that self-regulation and self-compassion play a full mediating role in the relationship between maladaptive perfectionism and student burnout. The results were discussed in the context of the studies in the relevant literature and evaluated together. Finally, suggestions for practitioners and researchers for future studies are presented.