Tıp fakültesi öğrencilerinde dijital ekran kullanım sıklığı ve kuru göz sendromu ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of digital screen use and dry eye syndrome in medical faculty students
  1. Tez No: 690053
  2. Yazar: ELİF SEDANUR UTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Dijital ekranların vazgeçilmez olmaya başlaması ile birlikte ilişkili sağlık problemleri de artmaya başlamıştır. Bu durum, Kuru Göz Sendromu (KGS) gibi önlenebilir durumların taramalarının yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmamızda Tıp Fakültesi öğrencilerinde dijital ekranlı cihaz kullanım davranışları ile KGS görülme sıklığı ve ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim gören ve gönüllü katılım gösteren 18-25 yaş arası öğrenciler çalışmamıza dâhil edilmiştir. Katılımcılardan, digital ekran kullanımı süresi, çeşitliliği, kullanım şekli, koruyucu tedbirleri içeren sorular ve Oküler Yüzey Hastalık İndeksi® (OSDI) anket sorularını içeren, elektronik ortamda hazırlanmış anket sorularını cevaplandırmaları istenmiştir. Gerekli durumlarda Schirmer I, gözyaşı kırılma zamanı testi (GKZT) ve Fluorescein boyama testi ile ileri araştırma yapılmıştır. Bulgular: Değerlendirmeye alınan 255 katılımcının %75,3'ü (n=192) kadın, %24,7'sı (n=63) erkek idi. Katılımcıların %63,1'inin (n=161) herhangi bir refraktif görme kusuru yoktu. Tüm katılımcıların (%100) akıllı cep telefonu kullandıkları görülürken, en az kullanım oranı oyun konsolunda (%18,4) olmuştur. Katılımcıların %45,9'unun günlük beş saatten daha fazla akıllı cep telefonu kullandıkları dikkat çekmiştir. Filtre kullanım oranı akıllı telefonlarda %31,4 iken, diğer cihazlarda bu oran %10'lardan düşük olmuştur. OSDI skoruna göre KGS taramasında, katılımcıların sadece %36,1'inin normal olduğu, %17,3'ünün hafif, %20,4'ünün orta ve %26,3'ünün ise ağır KGS derecesine sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: As digital displays become indispensable, associated health problems have started to increase. This makes it necessary to screen for preventable conditions such as Dry Eye Syndrome (DES). In this study, it was aimed to investigate the frequency and relationship of digital display device usage behaviors and DES in medical students. Methods: Students between the ages of 18-25, who attended the Atatürk University Faculty of Medicine and participated voluntarily, were included in our study. Participants were asked to answer questionnaire questions prepared electronically, including questions about digital screen usage time, variety, usage patterns, protective measures, and Ocular Surface Disease Index® (OSDI) questionnaire. When necessary, further research was carried out with Schirmer I, tear break-up time test (TBUT) and Fluorescein staining tests. Results: Of the 255 participants evaluated, 75.3% (n=192) were female and 24.7% (n=63) were male. 63.1% of the participants (n=161) did not have any refractive vision defects. While it was observed that all participants (100%) used smart mobile phones, the least usage rate was in the game console (18.4%). It is noteworthy that 45.9% of the participants use smart mobile phones for more than five hours a day. While the rate of filter usage was 31.4% in smart phones, this rate was lower than 10% in other devices. According to the OSDI score, in the DES screening, only 36.1% of the participants were found to be normal, 17.3% were found to have mild, 20.4% moderate and 26.3% severe DES.