Public participation in science and technology: A proposal for global deliberation on stratospheric aerosol injection (SAİ)
Bilim ve teknolojiye halkın katılımı: Stratosferik aerosol enjeksiyonu (SAI) üzerine küresel bir müzakere önerisi
  1. Tez No: 690079
  2. Yazar: ELİF İNCİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FAİK KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Stratosferik Aerosol Enjeksiyonu (SAE), spekülatif bir iklim jeomühendisliği teknolojisidir. Geliştirildiği takdirde, SAI, antropojenik iklim değişikliğine karşı koymak için Dünya'yı soğutmak amacıyla stratosfere yansıtıcı aerosoller püskürterek çalışacaktır. Mevcut araştırmalar, SAE'nin sıcaklıkları hızla ve küresel ölçekte düşürmede muhtemelen etkili bir araç olabileceğine işaret etmektedir. Ancak, SAE'nin mevcut bilimsel anlayışı çok sınırlıdır. SAE'nin potansiyel faydaları ve zararları konusunda birçok belirsizlik ve risk bulunmaktadır. Bu belirsizliklere ve risklere rağmen, ekonomi, siyaset ve bilim alanlarından bazı aktörler, SAE'nin geliştirilmesi ve kullanılması için baskı yapabilir. Demokratik ilkelere göre, insanlar hayatlarını önemli şekillerde etkileyecek kararlara katılabilmelidir. Bu nedenle SAE ile ilgili kararlar halkın katılımına açık olmalıdır. SAE'nin geliştirilmesi, denenmesi ve uygulanmasına ilişkin gelecekteki kararlar, SAE hakkındaki bilimsel araştırmalarla ilgili daha önceki kararlara bağlı olacaktır. Bu nedenle, SAE'ye halkın katılımı, bilimsel faaliyetin tüm aşamalarını içerecek şekilde erkenden başlamalıdır. Bu tez, bilimi değer etkilerinden arındırılmış kendi kendini yöneten bir alan olarak gören değerlerden bağımsız bilim idealini sorgulamaktadır. Bilimsel faaliyetin tüm aşamalarında değer yüklü kararların kaçınılmaz olduğunu ve toplumsal değerlerin bu kararları halkın katılımı yoluyla etkilemesi gerektiğini savunmaktadır. Philip Kitcher'ın iyi düzenlenmiş bilim kuramı ve mevcut müzakereci küçük toplum tasarılarına dayanarak halkın SAE'ye bilgili, müzakereci, küresel düzeyde temsili, kapsamlı ve meşru katılımını sağlayacak bir Küresel Yurttaş Meclisi'nin kurulmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Stratospheric Aerosol Injection (SAI) is a speculative climate geoengineering technology. If developed, SAI will work by spraying reflective aerosols in the stratosphere with an aim to cool the Earth to counteract anthropogenic climate change. Extant research suggests that SAI can possibly be an effective tool in decreasing temperatures rapidly and at a global scale. However, current scientific understanding of SAI is very limited. There are many uncertainties and risks around the potential benefits and harms of SAI. Despite these uncertainties and risks, certain actors from economics, politics, and science may push for the development and deployment of SAI. According to democratic principles, people should be able to participate in decisions that would impact their lives in important ways. Therefore, SAI-related decisions should be open to public participation. Future decisions on the development, experimentation, and implementation of SAI will depend upon earlier decisions about scientific research on SAI. Thus, public participation in SAI should start early on, comprising all stages of scientific activity. This thesis challenges the value-free ideal of science which sees science as a self-governing domain purified from value influences. It argues that value-laden decisions are inevitable in all stages of scientific activity and that social values should inform these decisions through public participation. Building upon Philip Kitcher's theory of well-ordered science and the extant deliberative mini-public designs, this thesis proposes the establishment of a Global Citizens' Assembly which would allow for informed, deliberative, globally representative, comprehensive, and legitimate public participation in SAI.