The representation of masculinity in the novels of William Faulkner
William Faulkner'ın romanlarında erkeklik temsili
- Tez No: 690088
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİNE ŞEN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, William Faulkner'ın Sanctuary, The Sound and the Fury ve Absalom, Absalom! adlı romanlarında Güneydeki İç Savaş sonrası erkekliğin temsilini diyalektik bir bakış açısı ile irdelemektir. Bu çalışma, Raewyn Connell, Todd W. Reeser ve Michael Kimmel gibi erkekliği bir sosyal yapı olarak analiz edip bu olguyu kavramsallaştıran erkeklik kuramcılarının görüşlerinden faydalanmakta, ve“Süvari”ve“Kayıp Dava”gibi Güneye özgü kavramları performatif erkeklik bağlamında sorgulamaktadır. Güneyli bir yazar olarak Faulkner, psikolojik açıdan iğdiş edilmiş erkek karakterlerini kendi gerçekliklerden bihaber bir hale getirerek erkekliğin edimsel doğasının altını çizmiştir. Sanctuary adlı romanın incelemesi İç Savaş sonrası kaybedilmiş erkekliğin Kişotvari geri kazanım yolculuğuna odaklanmaktadır. The Sound and the Fury romanın analizinde Güneyli ailenin ataerkillikten arındırılma sürecinin üzerinde durulur. Son roman Absalom, Absalom!'ın tartışması ise“Süvari”figürünün hikaye anlatma yoluyla mitselleşmesi üzerine şekillenmiştir. Bu üç romana odaklanan bu çalışma, Faulkner'ın, Güneyli erkeklerini merkeziyetlerinden ayıran karşı anlatılara yerleştirerek ve onların ayrıcalıklı statülerini ortadan kaldıran tasvirler sunarak Güneyli erkek kimliğinin temelini oluşturan sözde süvari figürünün geçerliliğini ve sürdürülebilirliğini sorguladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to scrutinize the representation of the postbellum masculinity in the South through a dialectical lens in three novels by William Faulkner: Sanctuary, The Sound and the Fury, and Absalom, Absalom!. This study draws upon the theory of masculinity conceptualized by critics like Raewyn Connell, Todd W. Reeser and Michael Kimmel whose ideas have been instrumental in analyzing masculinity as a social construct and interrogates certain exclusively Southern notions such as“The Cavalier”and“The Lost Cause”within the context of performative masculinity. As a Southern author, Faulkner underlines the performative nature of manhood by rendering his psychologically castrated male characters as delusional and oblivious. The study of Sanctuary focuses on the Quixotic quest for lost manhood after the Civil War. The process of departriarchalization is foregrounded in the analysis of The Sound and the Fury. The discussion of the last novel, Absalom, Absalom! is centered around how the“cavalier”is mythologized through the act of storytelling. By focusing on these three novels, the study demonstrates that Faulkner interrogates the validity and the sustainability of the so-called Cavalier figure the Southern masculine identity was constructed upon by placing them in subversive counternarratives that dismantle the Southern men's privileged statuss.