7-10 yaş aralığında öğrenim gören ve okul dışı sportif faaliyetlere katılan öğrencilerin eurofit test bataryası ile fiziksel özellikleri ve performans parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the physical properties and performance parameters with eurofit test battery of the students who are between 7-10 years of age and participating in sports activities out of school
- Tez No: 690119
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı prepubertal öncesinde olan 7-10 yaş aralığı çocukların okul dışı etkinlik olarak katıldıkları fiziksel aktivitelerin fiziksel ve performans parametrelerine etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Örnekleme grubu tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiş 25'i erkek, 25'i kız öğrenci olmak üzere toplamda 50 öğrenci oluşturmaktadır. Seçilen bu öğrencilerin 13'ü erkek ve 12'si kız olmak üzere toplamda 25'i okul dışı sportif etkinliğe katılan grup ve 12'si erkek ve 13'ü kız olmak üzere toplamda 25'i ise okul dışı herhangi bir sportif faaliyete katılmayan gruptan oluşmaktadır. Araştırma okul dışı sportif etkinliğe katılan ve katılmayan, kız ve erkek çocukların fiziksel uygunluklarını karşılaştırılması için Eurofit test bataryasında bulunan filamingo denge testi, 30 saniye mekik testi, 20 metre sürat testi, dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi, sağlık topu fırlatma testi ve esneklik testi kullanıldı. Bu araştırmada istatistiksel analiz için SPSS 24,0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada yer alan bütün deneklere yapılan ölçümlerin ortalaması ve standart sapması hesaplanmıştır. Okul dışı sportif etkinliğe katılan ve katılmayan grup arasında normallik testi yapılmış ve grupların normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Gruplar arası farklılığın tespit edilmesinde, ilişkisiz örneklem t testi (Independent Samples T Test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine whether the physical activities of prepubertal children between 7-10 years of age have an effect on physical and performance parameters. The sampling group consists of 50 students, 25 of whom are male and 25 of which are female, selected by random sampling method. These selected students consist of 13 boys and 12 girls, 25 of them participating in out-of-school sports activities and 25 of them, 12 boys and 13 girls, who do not participate in any out-of-school sports activities . The tests found in the Eurofit test battery were used to compare the physical fitness of boys and girls, who participated in out-of-school sports activities and those who did not. These tests; Flamingo balance test, 30 second shuttle test, 20 meter speed test, vertical jump test, stand long jump test, medicine ball throwing test and flexibility test. SPSS 24.0 package program was used for statistical analysis in this study. The average and standard deviation of the measurements made on all subjects in the study were calculated. The normality test was performed between the groups participating and not participating in out-of-school sports activities and it was determined that the groups showed normal distribution. Independent Samples T Test was used to determine the difference between groups.