Bir üniversite hastanesinde ameliyathanede çalışan hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarının psikolojik sağlamlıkları üzerine etkileri
Effect of working conditions on psychological resilience of nurses who are working in operating room of a university hospital
  1. Tez No: 690160
  2. Yazar: DUYGU GÜZELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, ameliyathanede çalışan hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarının psikolojik sağlamlıkları üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak yapılmıştır. Çalışmanın verileri Kasım 2020 ve Haziran 2021 tarihleri aralığında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan ameliyathane hemşirelerinden tam sayım yöntemiyle elde edildi (n=108). Araştırma verileri, hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeylerini etkilediği düşünülen hemşirelerin sosyo-demografik, çalışma ortamı ve koşullarını içeren literatür doğrultusunda hazırlanan sorulara ilişkin“Bilgi Formu”ve hemşirelerin psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek için“Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Bağımsız grupların sayısal değişkenlerinin karşılaştırmaları normal dağılım koşulu sağlandığında iki grupta Student t testi, ikiden fazla grupta OneWay ANOVA testi ile normal dağılım koşulu sağlanmadığında ise iki grupta Mann Whitney U testi, ikiden fazla grupta Kruskal Wallis testi ile yapıldı. İkiden fazla grupta alt grup analizlerinde nonparametrik testlerden Mann Whitney U testi kullanılarak, Bonferroni düzeltmesi ile yorumlandı. Örnekleme alınan 108 hemşirenin cinsiyet, yaş, aile tipi, medeni durum, eğitim durumu, meslekte çalışma yılı, ameliyathanede çalışma yılı, nedeni ve görevi, haftalık çalışma saati ve şekli, vakalar arasında dinlenme vaktinin olma durumu, ameliyathanedeki günlük vaka sayısı, çalışılan ortamda maruz kalınan riskler Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık ve alt ölçekleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study to determine the effects of the working environment and conditions on operating room nurses' psychological resilience. The data of the study were obtained by full counting method from operating room nurses working at Cerrahpasa Medical Faculty Hospital between november 2020 and june 2021 (n=108). The research data were collected by using the“Information Form”which is designed in line with literature and includes questions about socio-demographic, working environment and conditions of nurses that thought to affect psychological wellbeing and“Connor-Davidson Psychological resilience.Scale”to determine the psychological wellbeing levels of nurses. SPSS 15.0 for Windows program was used in statistical evaluation of the data. When data were normally distributed, student t test was used to determine whether there are any statistically significant differences between the means of two independent groups and ANOVA test is used if there was more than two independent groups. If data was not normally distributed, Mann Whitney U test is applied to compare two groups and Kruskal Wallis test is chosen when there was more than two groups. In subgroup analysis of more than two groups, Mann Whitney U test a nonparametric tests was applied and interpreted by using bonferroni correction. Gender, age, family type, marital status, educational status, year of work in the profession, year of working in the operating room, cause and duty, weekly working hours and shape, the number of rest time between the cases, the number of daily cases in the operating room, the risks exposed in the working environment of nurses was examined and they were compared with Connor-Davidson Psychological Resilience scale and subscales.