8-10 yaş grubu farklı spor branşlarında aktif spor yapan öğrencilerin kaba motor becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of gross the rough motor skills of students who make active sports in different sports branches of 8-10 age group
- Tez No: 526008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM GÜLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; 8-10 yaş grubunda farklı spor branşlarında aktif spor yapan çocukların cinsiyet ve spor branşları düzeylerine bağlı olarak TGMD-III testine göre temel motor beceri düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Spor Salonunda en az bir yıl spor yapan ve devam eden 239 sporcu (basketbol, voleybol, cimnastik, taekwondo ve futbol) gönüllük esasına dayanarak katılmışlardır. Araştırmada belirlenen amaçlara ulaşabilmek için gerekli olan veriler, Webster & Ulrich (2017), TGMD-III test protokolü uygulanarak elde edilmiştir. Verilerin normalik testi için Kurtosis-Skewness ve Kolmagorov- Smirnov analizi yapıldı ve verilerin normal dağılmadığı görülmüştür ve nonparametrik testler kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında cinsiyet için Mann Whitney U ve branşların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi yapılmıştır. 2. Seviye testi olarak branşların birbiriyle karşılaştırılmasında Tamhane's T2 post hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study was to investigate the basic motor skill levels of children aged between 8 and 10 years according to the TGMD-III test, depending on the levels of gender and sport branches of children engaged in active sports in different sports branches. Izmir Metropolitan Municipality Youth and Sports Club Ord. Professor Dr. 239 athletes (basketball, volleyball, gymnastics, taekwondo and football) who participated in the sport for at least one year in Ekrem Akurgal Sports Hall participated on the basis of volunteerism. The data required to reach the goals determined in the study were obtained by applying Webster & Ulrich (2017), TGMD-III test protocol. Kurtosis-Skewness and Kolmagorov-Smirnov analysis were performed for the normal test of the data and the data were not distributed normally and nonparametric tests were used. The data were compared with Mann Whitney U for sex and Kruskal Wallis test for comparison of branches. As a level 2 test, Tamhane's T2 post hoc test was applied to compare the branches.