Titanosen diklorürün bazı amino asidlerle reaksiyonlarının incelenmesi
- Tez No: 69019
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada su-kloroform ortamında trietilamin varlığında aminoasidler ile titanosen diklorürün reaksiyonu ile aminoasid grupları ve 18-19 titanoksan birimine sahip polimerler sentezlenmiştir. Bu ürünler şimdiye kadar sentezlenmemiş olup yüksek bozunma noktalarına ve daha ileri polimerleşebilme özelliğine sahiptirler. Bu özellikleri nedeniyle bu polititanoksan türevleri çeşitli uygulama alanları bulabilir. Dimerik yapıya sahip olan polititanoksan, benzen-toluen ortamında NaNH2 ve aminoasidler Cp2TiCl2'ün kontrollü hidrolizi ile sentezlendi. Bu ürün yüksek saflıkta, yüksek verimle elde edildi. Bu metod yeni bir metoddur ve dimerik polititanoksanın sentezi için son derece kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, polymers which have 18-19 titanoksan units and aminoasids groups has been synthesized by reaction of CfkTiCfe with aminoacids in aqua- chloroform medium in the presence of triethylamine. This polititanoksan compounds have not been synthesized up to now. This products have high decomposition points. Further polymerisation can be occured them. Therefore, this products can be applied to different kind of areas. Polititanoksan, which has dimeric structure, has been synthesized by controlled hydrolysis of CD2TİCI2 with aminoasids and NaNtfe in benzen-toluen medium. It has also been obtained with high yield in high purity. This method is new and is very useful for synthesis of polititanoksan which has dimeric structure.