İş yaşamında kronemik (Zamansal iletişim): Beyaz yaka çalışanlar üzerinde bir araştırma
- Tez No: 690296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın temel amacı beyaz yaka çalışanların zaman yönetimi ve kronemik (zamansal iletişim) algısına ışık tutmaktır. Zaman ölçülebilir ve –nispeten- yönetilebilir bir kavram olması dolayısıyla objektif, kişiden kişiye zaman algısının değişebilmesi sebebi ile de sübjektif bir kavramdır. Türkçe ve yabancı alanyazına bakıldığında, zaman yönetimi konusunun hem Türkçe hem yabancı alanyazında sıklıkla çalışıldığı, bununla beraber kronemik (chronemics) yani zamansal iletişim – ve/veya zaman vasıtasıyla iletişim- kavramının ise Türkçe alanyazında yok denecek kadar az olduğu görülebilir. Bu kapsamda, bu çalışmanın özgün bir çalışma olması ve alanyazına katkı sunması umulmaktadır. Çalışma, temel olarak 4 bölümden oluşmaktadır. İş yaşamında kronemik, zaman yönetimi bağlamında ele alınması gereken bir kavram olarak kabul edilebilir. Bu sebeple çalışmanın birinci bölümünde zaman yönetimi, ağırlıklı olarak mevcut alanyazın kapsamında irdelenmiştir. Zaman, zaman yönetimi ve yaklaşımları, zaman tuzakları gibi konular bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise iletişim kavramı ele alınmıştır. İletişim, hayatın her alanında olduğu gibi, iş yaşamında da oldukça önemli bir kavramdır ve zamansal iletişim, yani kronemik kavramını daha iyi anlayabilmek için iletişim kavramını anlamak ve incelemek elzemdir. Bu bölüm kapsamında da iletişim süreci, iletişim modelleri, iletişim türleri ve iletişim becerileri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise kronemik kavramı incelenmiştir. Kronemik terimi, kronemik araştırmalar, Monokronik ve Polikronik zaman sistemleri, komünikoloji bağlamında kronemik bu bölümde ele alınan konulardır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise beyaz yakalı çalışanların kronemik algısına yönelik bir ölçek geliştirme çalışması ve uygulama yapılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye genelinden örneklem büyüklüğü göz önünde bulundurularak seçilmiş olan beyaz yakalı çalışanlar üzerinden bir anket çalışması gerçekleştirilmiş, yapılan analizler sonucunda katılımcıların kronemik algısı, kronemik bilinci, statü ve güç mesafesi, kronemik algısı, monokronik-polikronik zaman ve kültür etkisi olmak üzere 5 alt boyutta incelenmiş; özellikle eğitim ve toplam çalışma süresi olmak üzere katılımcı demografileri ile alt boyutlar arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to shed light on the time management and chronemics perception of white-collar employees. Since time is a measurable and - relatively - manageable concept, it is objective. It is also a subjective concept due to the change in time perception from person to person. When looking at the Turkish and foreign literature, it can be seen that the topic of time management is frequently studied, while the concept of chronemics is almost nonexistent in Turkish literature. In this context, it is hoped that this study will be an original study and contribute to the literature. The study basically consists of 4 parts. Chronemics in business life can be considered as a concept that should/may be handled in the context of time management. For this reason, in the first part of the study, time management is mainly examined within the scope of the current literature. Topics such as time, time management and approaches, time traps are discussed in this section. In the second part, the concept of communication is discussed. Communication is a very important concept in business life as in all areas of life, and it is essential to understand and examine the concept of communication in order to better understand the concept of chronemics. The communication process, communication models, communication types and communication skills are examined within the scope of this section. In the third part of the study, the concept of chronemics was examined. The term chronemics, chronemic research, Monochronic and Polychronic time systems, chronemics in the context of communicology are the topics covered in this chapter. In the fourth part, which is the last part, a scale development study and application was performed for the chronemics perception of white-collar employees. Within the scope of the research, a survey was conducted on white collar employees. As a result of the study and analysis, the participants' chronemics perception is investigated under five sub-dimensions: chronemics consciousness, status and power distance, chronemic perception, monochronic-polychronic time and culture effect. Significant relationships were found between the participant demographics and sub-dimensions.