Yetişkinlerde narsisizm ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin aracı rolü
The mediator role of mentalization in the relationship between narcicism and relationship satisfaction in adults
- Tez No: 863280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÜNDOĞAN SÜTÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; narsisizm ve alt boyutları -büyüklenmeci ve kırılgan- ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide zihinsenselleştirmenin (mentalizasyon) aracı rolünü araştırmaktır. Çalışmaya 18-35 yaş arası, 265 lisans ve lisans üstü düzeyinde öğrenci katılmıştır. Katılımcılara Beş Faktör Narsisizm Ölçeği- Kısa Formu (BFNÖ-KF), Zihinselleştirme Ölçeği (ZÖ) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDO) uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, narsisizm ve alt boyutları ile ilişki doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu; genel narsisizm ve büyüklenmeci narsisizm ile zihinselleştirme arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, zihinselleştirme kapasitesi ve ilişki doyumu arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aracılık analizi sonuçları narsisizm ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin tam aracı role sahip olduğunu bulmuştur. Benzer şekilde narsisizmin alt boyutu olan büyüklenmeci narsisizm ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin tam aracı rol üstlendiği görülmüştür. Söz konusu bulguların hem literatür hem klinik müdahaleler noktasında önem taşıdığı düşünülmektedir. Araştırmanın bulguları alan yazın çerçevesinde yorumlanmıştır ve daha sonra yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of mentalization in the relationship between narcissism and its sub-dimensions - grandiose and vulnerable - and relationship satisfaction. The sample of the study consists of 265 undergraduate and graduate students between the ages of 18-35. The Five Factor Narcissism Inventory - Short Form (FFNI-SF), Mentalization Scale (MentS) and Relationship Assessment Scale (RAS) were conducted to the participants. The findings of the study show that there is a significant negative relationship between narcissism and relationship satisfaction. There is also a significant negative relationship between the sub-dimensions of narcissism and relationship satisfaction. Similar results have been found in the relationship between narcissism and mentalization. There is a negative significant relationship between narcissism and grandiose narcissism, which is a sub-dimension of narcissism, and mentalization. Another result of the study is a positive significant relationship between mentalization capacity and relationship satisfaction. Mediation analysis results found that mentalization had a full mediating role in the relationship between narcissism and relationship satisfaction. Similarly, it has been observed that mentalization plays full mediating role in the relationship between grandiose narcissism and relationship satisfaction. These findings are thought to be important in terms of both literature and clinical interventions. The findings of the research were interpreted within the framework of the literature and suggestions were made for future studies.