Astımlı çocuklarda serum periostin ve soluk havasında nitrik oksit düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum periostin level and exhaled nitric oxide in children with asthma
- Tez No: 412578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Periostin havayolu epitelinden ve akciğer fibroblastlarından, IL-4 ve IL-13 aracılığı ile salgılanan ekstraselüler matriks proteinidir. T helper 2 aracılı allerjik inflamasyonda rolü olduğu ve allerjik astımlı hastalarda arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, astımlı çocuk hastalarda serum periostin ve soluk havasında nitrik oksit (FeNO) düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 7-17 yaş arası 60 astımlı (29 allerjik, 31 allerjik olmayan) ve 30 sağlıklı kontrol toplam 90 çocuk (45 kız, 45 erkek) dahil edildi. Hastaların demografik verileri, eosinofil yüzdesi, deri prick testi, solunum fonksiyon testi ve spesifik IgE düzeyleri kaydedildi. FeNO ve serum periostin düzeyi ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya alınan tüm bireylerde serum periostin değerleri 6-12 yaş grubunda (n:58) (ort±SD) 59.08±12.79 ng/dl, 13-18 yaş grubunda (n:32) 46.18±11.64 ng/dl saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Periostin is an extracellular matrix protein secreted by airway epithelium and pulmonary fibroblasts, and the secretion is mediated by interleukin (IL)-4 and IL-13. Periostin was shown to play a role in T helper 2-mediated allergic reactions and to be increased in the patients with allergic asthma. This study evaluated the serum periostin levels and exhaled nitric oxide (FeNO) in children with asthma. Materials and Methods: A total of 60 children with asthma (29 of them were allergic, and 31 of them were nonallergic) and a control group comprising 30 healthy children, ages between 7 and 17 years, were included in the study. Demographic data, eosinophil percentages, skin prick test, respiratory function test and specific IgE levels of the patients were recorded. The levels of FeNO and serum periostin were measured. Results: The serum periostin level was (mean±SD) 59.08±12.79 ng/dL in the 6–12 age group (n = 58) and 46.18 ± 11.64 ng/dL in the 13–18 age group (n = 32).