Türkiye'deki işletmelerde nesnelerin interneti: Uygulamadaki zorluklar ve başarısızlık faktörleri üzerine bir çalışma
Internet of things in businesses in Turkey: A study on challanges and failure factors in practice
  1. Tez No: 690337
  2. Yazar: HİLAL ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILDIZ ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki işletmelerde Nesnelerin İnterneti uygulamalarında karşılaşılan engel faktörlerinin araştırılmasını ve önem sıralamalarının saptanmasını amaçlamaktadır. Bu amaçları gerçekleştirmek için karma bir araştırma yöntemi tasarlanmıştır. Bu doğrultuda ilk iki aşamada Delphi yöntemi, üçüncü aşamada ise AHP yöntemi kullanılmıştır. İlk aşamada engel faktörleri 5'li Likert ölçeği ile uzman katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. İkinci aşamada, birinci aşamanın sonuçları katılımcılar ile paylaşılmış, katılımcılardan birinci aşamadaki değerlendirmelerini gözden geçirmeleri istenmiştir. İkinci aşama neticesinde engel faktörlerinden ortalamaları düşük olan faktörler araştırmadan çıkarılmıştır. Üçüncü aşamada uzman katılımcılardan engel faktörlerini AHP yöntemi doğrultusunda ikili karşılaştırmaları istenmiştir. Araştırma sonucunda sistem kurulum maliyeti, operasyon& işletim maliyeti, yatırımın geri dönüş süresinin uzun olması, teknolojilerdeki değişime karşı insanların gösterdiği direnç ve internet altyapısının yetersizliği engel faktörleri öncelikle odaklanılması gereken başarısızlık faktörleri olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This purpose of this paper is to research the barrier factors and to determine the importance order in the internet of things in businesses in Turkey. In order to realize these purposes, a mixed research method is designed. Therefore, the Delphi method is used in the first two phases, and the AHP method is used in the third phase. In the first phase, the barrier factors are assessed by the specialist participants with a 5 Point Likert Scale. In the second phase, the results of the first phase are shared with the participants, and the participants are asked to review their assessments in the first phase. As a result of the second phase, the factors with low averages among the barrier factors are taken out of the research. In the third phase, the specialist participants are asked to make a paired comparison of the barrier factors in line with the AHP method. As a result of the research, it is found that such factors as the system setup cost, the operational cost, the long payback period of the investment, the resistance of people to the changes in technologies, and the insufficiency of the internet infrastructure are found to be the failing factors on which focus is necessary.