Promoting English writing skills of vocational high school students by using blogs
Meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce yazma becerilerinin blog kullanarak geliştirilmesi
  1. Tez No: 690342
  2. Yazar: SEMA YAYLAÇEŞME DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, blog kullanımının meslek lisesi öğrencilerinin İngilizce yazma becerilerini geliştirip geliştirmeyeceğini ortaya çıkarmaktır. Çalışma yarı deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veriler; ön test, son test ve anketler gibi nicel araçlarla ve yazma görevleri, alan gözlem notları ve yarı yapılandırılmış görüşme gibi nitel araçlarla toplanmıştır. Bu araştırma, 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz döneminde Türkiye'deki bir meslek lisesinde yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, 25'i deney grubuna yerleştirilen 50 dokuzuncu sınıf öğrencisidir. Uygulamadan önce hem deney hem de kontrol grubu katılımcılarına, kontrol ve deney grubu katılımcılarının yazma becerileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını görmek için bir ön test uygulanmıştır. Ayrıca her iki gruba da bir internet anketi ve İngilizce dili, yazma yeteneği ve teknolojiye ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Bu çalışma sekiz haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Ve tüm katılımcılar, daha önce öğretilen belirli konulara göre görevlerini tamamladılar. Deney grubu yazılarını blog kullanarak tamamlamıştır, kontrol grubu ise geleneksel bir şekilde yazılarını tamamlamıştır. Uygulama sonrasında blog kullanımına ilişkin görüş ve düşüncelerini almak için sadece deney grubuna blog kullanım anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Ek olarak, araştırmacı uygulama sırasında her iki grubun katılımcılarını gözlemlerken bazı notlar almıştır. Test sonuçları, katılımcıların yazma becerileri açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak deney grubu öğrencileri, kontrol grubu öğrencilerinden daha iyi performans göstermiştir. Görüşme ve anket sonuçlarına göre, blog kullanımı yazma becerisini geliştirmek için yararlı bir araç olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to reveal whether using blog would enhance the English writing skills of vocational high school students or not. This study was designed as quasi experimental and the data was gathered with quantative instruments such as pretest, posttest and questionnaires and qualitative instruments such as writing tasks, teacher observation notes and semi-structured interviews. This research was conducted at a vocational high school in Turkey in the fall term of 2019-2020 academic year. The participants of the research were 50 ninth grade students, 25 of whom were placed in the experimental groups. Before the treatment, a pretest was applied to the participants in experimental and control groups in order to see if there was any significant difference between control and experimental group participants' writing skills. And also an internet questionnaire and semi-structured interview regarding English, writing and technology, was applied to both groups. This study lasted eight weeks and all the participants completed their tasks according to the certain topics which had been taught before. Experimental group completed their writing by using blogs and control group completed their writing in a traditional way. After the treatment, a blog use questionnaire and semi-structured interview were applied to the experimental group so as to get their opinions and thoughts related to blog use in writing classes. Additionally, the researcher took fieldnotes while observing the participants of both groups during the treatment. The results of the tests demonstrated that there was no significant difference in writing performances of the participants. However, the students in experimental group performed better than the control group's students. According to the analysis of the interview and questionnaire, it is concluded that the use of blogs can be a beneficial tool to enhance writing skills.