Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklara yönelik hazırlanan öz düzenleme eğitim programının çocukların öz düzenleme ve sosyal becerileri üzerine etkisi
The effect of self-regulation training program prepared for 60-72 months old children attending preschool institutions on the self-regulation and social skills of children
- Tez No: 690347
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklara yönelik hazırlanan öz düzenleme eğitim programının çocukların öz düzenleme ve sosyal becerileri üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öz düzenleme eğitim programı geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı iki ilkokulun anasınıfına devam eden 18 kontrol grubu, 18 deney grubu olmak üzere toplam 36 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen Öz Düzenleme Eğitim Programı haftada bir gün olacak şekilde sekiz hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği-OSBED”ve“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ)”kullanılmıştır. Eğitim programı uygulanmadan önce“Kişisel Bilgi Formu”ve“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği-OSBED Öğretmen Değerlendirme Formu”ön test olarak deney ve kontrol grubu için sınıf öğretmenleri tarafından doldurulmuş,“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ)”ise araştırmacı tarafından deney ve kontrol grubundaki çocuklara birebir uygulanmıştır. Deney grubuna sekiz haftalık eğitim programının uygulanmasının ardından ölçme araçları son test olarak deney ve kontrol grubuna öğretmen ve araştırmacı tarafından tekrar doldurulmuş ve uygulanmıştır. Son test uygulamasından üç hafta sonra uygulanan programın kalıcılığını ölçmek için deney grubuna kalıcılık testi yapılmıştır. Öz Düzenleme Eğitim Programına katılan çocuklara uygulanan eğitimin etkisini belirlemek için non-parametrik testlerden Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; geliştirilen Öz Düzenleme Eğitim Programının çocukların öz düzenleme ve sosyal beceri kazanımını olumlu etkilediği saptanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda eğitimin kalıcılığını artırmak için araştırmacılara geliştirilen eğitimin daha uzun süre ve sıklıkla uygulanabileceği; eğitimcilere ise, Öz Düzenleme Eğitim Programını çocukların öz düzenleme ve sosyal becerilerini geliştirmek için kullanabilecekleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the impact of the self-regulation training program prepared for 60-72 months old children attending preschool education institutions on the self-regulation and social skills of children. A self-regulation training program was developed within the scope of the research. The study group of the research consists of 36 children including ,18 in the control group and 18 in the experimental group, who attend the preschools of two primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. In the research, a semi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The Self-Regulation Training Program developed by the researcher was applied to the experimental group once a week for eight weeks. As a data collection tool in the research;“Personal Information Form”,“Preschool Social Skills Assessments Scale -PSSAS”and“Preschool Self-Regulation Scale- PSRA”were used.“Personal Information Form”and“PSSAS- Teacher Evaluation Form”were filled by the classroom teachers for the experimental and control groups as a pre-test before the training program was implemented, and the“Preschool Self-Regulation Assessments- PSRA”was applied to all children in the experimental and control groups one to one by the researcher. After the application of the eight-week training program to the experimental group, the measurement tools were filled and applied again by the teacher and the researcher to the experimental and control groups as a post test. After three weeks, in order to measure the permanence of the post test application, the permanence test was applied to the experimental group. The Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test, which are non-parametric tests, were used to determine the effect of the education applied to the children participating in the Self-Regulation Education Program. As a result of the research; it has been determined that the Self-Regulation Education Program has a positive effect on children's self-regulation and social skill acquisition. In line with the data obtained, it is stated that the reformed training for the researchers can be applied for a longer time and more frequently in order to increase the permanence of the training; for educators it is suggested that they can use the Self-Regulation Education Program to improve children's self-regulation and social skills.