COVID-19 hastalarında hemogram parametreleri ile toraks bilgisayarlı tomografi bulguları arasındaki ilişki
The relationship between hemogram parameters and thorax computerized tomography findings in COVID-19 patients
- Tez No: 690463
 - Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 yeni bir koronavirüsün neden olduğu solunum yolu hastalığıdır. Bu çalışmada; COVID-19 hastalarında kan parametreleri ile Toraks BT bulguları arasındaki ilişkiyi bulmayı ve değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 servislerinde yatarak tedavi gören hastalarda yürütülen, tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı nitelikte olan bir araştırmadır. Çalışmaya, 18 yaş ve üstü hastalardan Toraks BT çekilmiş ve eş zamanlı hemogram bakılmış ve SARS CoV-2 RT-PCR pozitifliği olan veya Toraks BT bulguları COVID-19 ile uyumlu saptanan vakalar dahil edilmiştir. Çalışma için belirlenen süre içerisinde dahil etme kriterlerini taşıyan 468 hastaya ulaşılmıştır. Verilerin dağılımını bozan uç değerler belirlenmiş, bu doğrultuda 468 katılımcının 31'ine ilişkin veriler araştırma kapsamından çıkarılmıştır. Araştırmaya 437 katılımcı ile devam edilmiştir. Hastalarının kayıtlarına hastane kayıt sistemi üzerinden ulaşılmıştır. Hastaların demografik bilgileri (yaş ve cinsiyet), RT-PCR sonuçları, Toraks BT raporları, eş zamanlı ölçülen Hemogram parametreleri, CRP, Prokalsitonin ve D-dimer değerleri kayıt edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 23.0 programından yararlanılmıştır. Bulgular: Çalışmada 437 hastanın 218'i kadın, 219'u erkek, 280'i 65 yaş ve altında, 157'si ise 66 yaş ve üstündedir. Hastaların 90'ının PCR testi negatif, 347'sinin ise pozitif, 124'ünün BT sonucu negatif, 313'ünün ise pozitiftir. Hastaların PCR-BT gruplarına göre dağılımına bakıldığında 223'ü“PCR + / BT +”, 124'ü“PCR + / BT -”ve 90'ı“PCR - / BT +”grubundadır. Çalışmamızda BT testi pozitif olanların NLR, CRP, NEU ve D-DİMER değerleri negatif olanlardan daha yüksek, LYM, MONO, EOS ve BASO değerleri ise daha düşük olarak bulunmuştur. Kan parametreleri cinsiyete göre ayrı ayrı değerlendirildiğinde; kadınlardan BT testi pozitif olanların NLR, CRP, NEU, WBC, D-DİMER ve MPV değerleri negatif olanlardan daha yüksek, MONO, EOS ve BASO değerleri ise daha düşük; erkeklerden BT testi pozitif olanların NLR ve CRP değerleri negatif olanlardan daha yüksek, LYM, MONO, EOS ve BASO değerleri ise daha düşük olarak bulunmuştur. Sonuç: COVID-19 Toraks BT bulgularını öngörmede, ölçümü oldukça hızlı,ucuz ve kolay ulaşılabilir olan kan parametrelerinin özellikle de MPV'nin önemli bir parametre olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COVID-19 is a respiratory disease caused by the new corona virus. In this study, we aimed to find and evaluate the relationship between blood parameters and Thorax CT findings in COVID-19 patients. Materials and Methods: The study is a single-center, retrospective and descriptive study conducted on the inpatients in the COVID-19 wards of the Health Sciences University, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. Thorax CT was taken from patients aged 18 years and over, and simultaneous hemogram was examined, and the cases which have SARS CoV-2 RT-PCR positivity or thorax CT findings compatible with COVID-19 were included in the study. During the study period, 468 patients who met the inclusion criteria were reached. Outliers that distorted the distribution of the data were determined, and accordingly, data on 31 of 468 participants were excluded from the scope of the study. The research continued with 437 participants. The records of the patients were accessed through the hospital registry system. The patients' demographic information (age and gender), RT-PCR results, Thorax CT reports, simultaneously measured Hemogram parameters, CRP, Procalcitonin and D-dimer values were recorded. SPSS 23.0 program was used to analyze the data. Findings: Of the 437 patients, 218 were female, 219 were male, 280 were aged 65 and under, and 157 were aged 66 and over. 90 patients had a negative result in the PCR test, while 347 had a positive result. 124 had a negative CT result, while 313 had a positive result. When the distribution of the patients by PCR-CT groups was examined, it was seen that 223 patients were in the“PCR + / BT +”group, 124 were in the“PCR + / CT -”group, and 90 were in the“PCR - / BT +”group. In our study, the NLR, CRP, NEU and D-DIMER values of those with a positive CT test were higher than those with a negative CT test, while the LYM, MONO, EOS and BASO values were lower. When blood parameters were evaluated separately according to gender, the NLR, CRP, NEU, WBC, D-DIMER and MPV values of the women with a positive CT test were higher than those with a negative CT test, while the MONO, EOS and BASO values were lower. On the other hand, the NLR and CRP values of the men with a positive CT test were higher than those with a negative CT test, while the LYM, MONO, EOS and BASO values were found to be lower. Conclusion: It has been determined that blood parameters, especially MPV, can be an important parameter in predicting COVID-19 Thorax CT findings.