1992-1997 yılları arasında ekokardiyografi ile konjenital kalp hastalığı tanısı konulan 1343 olgunun değerlendirilmesi
The Evaluation of 1343 cases with congenital heart disease diagnosed by echocardiography betwween 1992 and 1997
- Tez No: 69047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne Ocak 1992-Aralık 1997 tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu'nun değişik yörelerinden başvuran 132654 olgudan anamnez, fizik muayene ve laboratuar bulgularıyla (Tele, EKG, Eko) KKH tanısı konan 817'si erkek (%60.8) ve 526'sı kız (%39.2) olmak üzere toplam 1343 olgu çalışmaya alınarak KKH tanısı alan ve kontrole çağrılan olgular çalışma dışında bırakılmış ve çalışmada KKH'nın dağılımı, yaş ve cinsiyet özellikleri ile KKH'nın başvuran tüm olgular içindeki sıklığı değerlendirilmiştir. Tüm olgulara ekokardiyografi çekiminden önce Tele ve EKG istenerek değerlendirildikten sonra optimal sedatizasyon sağlanıp ekokardiyografik inceleme yapılmıştır. Daha sonra elde edilen sonuçlar tek tek incelenerek değerlendirmeye alınmıştır. Olgularımızın 387'sinde (%28.82) VSD, 272'sinde (%20.25) ASD, 152'sinde (%11.32) FT, 140'ında (%10.42) PS, 84'ünde (%6.25) PDA, 51'inde (%3.79) BAT, 41 'inde (%3.06) EYD, 33'ünde (%2.45) AS, 16'sında (%1.2) truncus arteriosus, 15'inde (%1.12) triküspid atrezisi, 13'ünde (%0.96) tek ventrikül, 9'unda (%0.67) dekstrokardi, 7'sinde (%0.52) çift çıkışlı sağ ventrikül, 4'ünde (%0.3) Ebstein anomalisi, 3'ünde (%0.22) AK, 2'sinde (%0.15) parsiyel PVDA ve 114'ünde (%8.5) MVP saptanmıştır. KKH'nın dağılımı ve cinsiyet özellikleri değerlendirildiğinde genelde literatür verileriyle uyumlu olduğu ve VSD'nin ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Yaş gruplarına göre dağılım irdelendiğinde; tanı alma yaşının mevcut kalp hastalığının tipine ve ağırlığına göre değiştiği ve olguların bir kısmının ekonomik koşulların yetersizliği, sosyokültürel düzeyin düşüklüğü nedeniyle hastaneye geç başvurdukları ve tanı gecikmelerinin olduğu tespit edilmiştir. Tüm olgular dikkate alındığında KKH görülme sıklığı %1 olup literatür verileriyle uygunluk göstermektedir. Ancak bölgemizdeki ekonomik koşulların yetersizliği, sosyokültürel düzeyin düşüklüğü, akraba evliliklerinin sıklığı ve tanı 48konamadan ölen KKH'lı olgular da düşünüldüğünde bu oranın daha yüksek olabileceği sonucuna varılmıştır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The evaluation of 1343 cases with congenital heart disease diagnosed by echocardiography between 1992 and 1997 Eight hundred and seventeen (60.8%) male and 526(39.2%) female, a total of 1343 cases diagnosed as congenital heart disease (CHD) with the physical examination and laboratory findings (telecardiography, electrocardiography and echocardiography) among 132654 cases admitted to the outpatient clinic of Department of Pediatrics in Dicle University Medical School Hospital, from various districts of Southeastern Anatolia between January 1992 and December 1997. The type of the CHD, age and sex characteristics of the patients, and rate of presence of CHD in all cases were evaluated. The repeated admittences of the cases to the hospital were not included in to the study. Echocardiographic investigation of the cases after an optimal sedation was performed with a prior telecardiographic and electrocardiographic evaluation.The results were discussed separately. Ventricular septal defect was diagnosed in 387(28.82%) of all cases, atrial septal defects in 272(20.25%) cases, tetralogy of Fallot in 152(11.32%), pulmonary stenosis in 140(1 0.42%), patent ductus arteriosus in 84(6.25%), transposition of the great arteries in 51(3.79%), endocardial cushion defects in 41(3.06%), aortic stenosis in 33(2.45%), truncus arteriosus in 16(1.2%), tricuspid atresia in 15(1.12%), single ventricle in 13(0.96%), dextrocardia in 9(0.67%), double outlet right ventricle in 7(0.52%), Ebstein anomaly in 4(0.3%), coarctation of the aorta in 3(0.22%), partial anomalous pulmonary venous return in 2(0.15%) and mitral valve prolapse in 114(8.5%) cases. The sex and type distribution of the cases with CHD were in accordance with the literature knowledge and the most common presenting type was VSD. The evaluation by age groups revealed that age at the time of diagnosis was different according to the type and severity of the CHD. Some of the cases were admitted and diagnosed late at the hospital due to their poor socioeconomic and sociocultural status. 50Rate of presence of CHD was 1% in all cases, and this was in accordance with the literature. However, this rate was thought to be even higher because of the poor socioeconomic and sociocultural levels of the residents in our region, and the high rates of relatives marriage and the undiagnosed exitus cases. 51