Doğum ağırlığını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors influencing birth weight
  1. Tez No: 69048
  2. Yazar: FARUK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde ve Diyarbakır Doğumevi'nde, Aralık 1997-Nisan 1998 tarihleri arasında doğum yapmış, kesin son adet tarihine göre termde olan 500 gebe ve bebek çalışma kapsamına alınmıştır. Bebeğin doğum kilosunu etkileyebilecek faktörler 500 gebe üzerinde prospektif olarak araştırıldı. Bu faktörler sosyoekonomik, antropometrik, medikal ve beslenme durumlarını yansıtmaktaydı. Çalışma prospektif olarak yapıldı ve öncesinde ön bir çalışma ile oluşturulan 50 soruyu içeren bir soru formu her gebe ile yüz yüze konuşma yöntemi ile dolduruldu. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır. Kız bebeklerin doğum ağırlıkları ortalaması 2922.10 gram ve erkek bebeklerin doğum ağırlıkları ortalaması 2923.66 gram bulundu. Kız ve erkek bebeklerin doğum ağırlıkları arasında 156 gram fark bulundu, ama bu fark istatistiki olarak anlamlı değildi. Annenin ağırlığı ve boyu arttıkça bebek doğum ağırlığı artmaktaydı. Sonuçlara göre bebeğin doğum ağırlığını; annenin yaşı, annenin ağırlığı, annenin boyu, öğrenim durumu, mesleği, ailenin sosyoekonomik statüsü, annenin hamilelikte içtiği sigara sayısı, doğum sayısı, hamilelikte aldığı mineral ve vitamin desteği, almış olduğu prenatal bakım sayısı, gebelikte alınan kilo, yerleşim yeri ve annenin gebelik sırasındaki beslenmesi etkilemekteydi. Bebeğin düşük doğum ağırlığında doğmasına yol açacak faktörlerin bilinmesi ve bunların düzeltilmesinin perinatal mortaliteyi ve morbiditeyi azaltacağı kanısına varıldı. 62
Özet (Çeviri)
SUİVIİVIÂRY Five hundred neonates born at term according to the last menstrual day of the mothers at Obstetrics Ward of Dicle University Medical School Hospital and at Obstetrics Ward of State Hospital between December 1997-April 1998 were enrolled in to the study. The maternal factors that could effect the birth weights of the neonates were evaluated. These factors were reflecting the socioeconomic, anthropometric, medical and nutritional status. This prospective study was performed by face to face talking to each mother using a form including 50 questions priorly prepared. The results are shown bellow, Mean birth weights of the babies were 2923.66 gr. and 2923.10 gr. for boys and girl, respectively. The difference in mean birth weights of males and females were 156 gr. but not statistically significant different between both sexes. Mother's body weights and height measures were affecting the babies' birth weights positively. In conclusion, the birth weights of babies were affected by maternal age, maternal body weight and height, educational and occupational status of the family, smoking habit in pregnancy, number of birth, mineral and vitamin support during pregnancy, frequency of prenatal care, weight gain in pregnancy, localization of in habitance and nourishment of mothers in pregnancy. It was concluded that perinatal mortality and morbidity would be decreased by being aware of and improvement of the factors influencing the babies birth weights. 63