Tüketicilerin bilinirliği yüksek markalı ve özel markaları ürünlere karşı tutumlarında duygusal zekanın etkisi
The effect of emotional intelligence on consumers attitudes towards high awareness branded and private label product
  1. Tez No: 690477
  2. Yazar: İLAYDA KÜÇÜKŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gün geçtikçe artan rekabet ve gelişmeye devam eden teknoloji ile birlikte işletmeler rakiplerinden farklılaşabilmek için ürünlere odaklanmışlardır. İşletmeler, rakiplerinin ürünlerini ''Markalı ürün'' adı altında, kendi ürünlerini ise ''Özel markalı ürün'' adı altında tüketicilere sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, duygusal zekanın tüketicilerin bilinirliği yüksek markalı ürünlere ve özel markalı ürünlere karşı tutumlarını etkileyip etkilemediğini analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yapılmış olup ölçek sorularını oluşturmak için Burton, Netemeyer ve Folse (1998) özel markalı ürün ölçeği kullanılmıştır. Wong ve Law (2002) duygusal zeka ölçeği kullanılmıştır. Çalışma Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üstü 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SSPS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin başkalarının duygularını değerlendirmesinin, bilinirliği yüksek markalı ürün bilinci, bilinirliği yüksek markalı ürün kalite algısı ve özel markalı ürün kalite algısı üzerinde zayıf ama pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu görülmektedir. Tüketicilerin duygularını yönetmesi, özel markalı ürün bilinci ve özel markalı kalite algısı üzerinde zayıf ama pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu görülmektedir. Tüketicilerin kendini ifade etmesi ve duygularını kullanması özel markalı ürün kalite algısı üzerinde zayıf ama pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu görülmektedir. Ayrıca tüketiciler için bilinirliği yüksek markalı ürünlere karşı tutumları ve özel markalı ürünlere karşı tutumları arasında herhangi bir anlamlı farklılığın olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing competition and technology that continues to develop day by day, businesses have focused on products to differentiate themselves from their competitors. Businesses offer their competitors ' products to under the name ''branded product'' their own products under the name ''private branded product'' consumers. The aim of this study is to analyze whether emotional intelligence affects consumers' attitudes towards hıgh awareness branded products and private label products. For this purpose, quantitative research was conducted and Burton, Netemeyer and Folse (1998) private label product scale was used to create the scale questions. Wong and Law (2002) emotional intelligence scale was used. The study was carried out with 400 participants aged 18 and over living in Turkey. The obtained data were analyzed with the SSPS 20 package program. According to the results of the research, It is seen that consumers' evaluation of others' emotions has a weak but positive significant effect on well-known brand product awareness, high-known brand product quality perception and private label product quality perception. It is seen that there is a weak but positive significant effect on consumers' emotion management, private label product awareness and private label quality perception. It is seen that consumers' self-expression and use of their emotions have a weak but positive significant effect on the quality perception of private label products. In addition, it was determined that there was no significant difference between the attitudes of consumers towards hıgh awareness branded products and their attitudes towards private label products.