COVİD 19 sonrası ses analizi
Sound analysis after COVID 19
- Tez No: 690485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, covit 19 rahatsızlığı geçiren bireylerin ses kalitelerinin etkilenmesini ve konuşmanın akustik ve nazal yapısı üzerindeki değişiklikleri değerlendirmektir. Metod: Çalışmaya 26 - 40 yaş arası 100 birey katılmıştır. Çalışmada katılımcılara 2 saniye süre ile /a/, /e/, /i/, /ı/, /o/, /ö/, /u/, /ü/, /m/, /n/ fonemleri söyletilmiştir. Elektroglottografi (EGG) cihazı ile sessiz bir ortamda alınan kayıtlar kaydedilmiştir. Multi Dimensional Voice Programı (MDVP) ile yapılan ses analizi ile vokal shimmer, vokal jitter yüzdelikleri ile temel frekans (F0) ve harmonikleri ve nazalans değerlendirilmiştir. Bulgular: Akustik analizlerin sonuçlarına göre, uygulanan covid 19 rahatsızlığı geçiren ve geçirmeyen sağlık çalışanlarının karşılaştırıldığı çalışmamız da; Temel frekans geniş ve dar band ölçümleri karşılaştırıldığın da“/a/, /m/ , ve /n/”fonemlerinde azalma gözlenirken diğer fonemlerde herhangi bir değişim gözlenmemiş ve seslilerin süresinde hiçbir değişikliğe sebep olmamıştır. Jittter geniş ve dar band ölçümleri karşılaştırıldığın da“/ı/, /u/, /ü/,/e/, /m/, /n/ ”fonemlerin de istatiksel olarak anlamlı artış gözlemlenmiştir.“/o/,/ö/,/i/ ”seslerinde herhangi bir değişim gözlenmezken HNR sadece“/u/”sesinde artış göstermiştir. Sonuç: Covid 19 rahatsızlığını geçirmiş olmak ünlü ses kalitesini kalıcı olarak değiştirme potansiyeline sahip değildir. Elde edilen bulgulara göre hafif düzeyde bir etkilenme gözlense de sesler tekrar eski durumuna dönmektedir. Bu virüsün ses üzerine etkisinin olmadığı düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of covid-19 on acoustic structure of speech and voice quality. Methods:One hundred volunteers between the ages 26 and 40 participated in the study. Preoperative records were taken in a quiet environment with an electroglottography (EGG). Participants voiced /a/, /e/, /i/ vowels for two seconds. Percentage of vocal shimmer, vocal jitter, together with fundamental frequency (F0) and harmonics were analyzed with Multidimensional Voice Program® (MDVP). Result: There was no significant difference between preoperative and postoperative voice analyses (p˃0.01). Differences in resonance were observed in four patients. Although short-term differences in resonance were observed in a patient, he recovered back to the preoperative values. F0 changes were evident in one patient, and were short-termed in three patients. One patient showed no pre- and postop changes. Changes were observed only in one vowel among three. Conclusion: Covid-19 has no potential to change vowel voice quality permanently. According to our findings, despite the mild influences, voice recovers to the preoperative condition.