Özel Eğitim Öğretmenlerinin Derslerinde Yaratıcı Drama Kullanma Durumlarının İncelenmesi
The States of Using Creative Drama as a Method in the Lessons of the Special Education Teachers
- Tez No: 690504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL OĞUZ NAMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapan zihinsel engelliler öğretmenlerinin derslerinde yaratıcı dramayı kullanma durumlarını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubuna örneklem seçim yöntemlerinden biri olan kartopu örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. Bu kapsamda katılımcılar Rize İli ve İlçelerinde bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapan 29 zihinsel engelliler öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan olgubilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlik çalışmaları tamamlanan yarı yapılandırılmış“Yaratıcı Drama Kullanım Durumları Görüşme Formu”yardımıyla toplanmıştır. Görüşmelerin yüz yüze yapılması planlanmasına rağmen, Covid-19 salgını nedeniyle görüşmelerin gerçekleşmemesi ve katılımcıların kayıt altına alınan görüntülü online görüşme yapma konusunda gönüllü olmamaları nedeniyle görüşme formu katılımcılar tarafından yazılı olarak doldurulmuştur. Araştırmada toplanan veriler nitel veri analiz teknikleri arasında yer alan içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda zihinsel engelliler öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun derslerinde bir yöntem olarak yaratıcı dramayı kullandıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin yaratıcı dramayı akademik, sosyal ve bilişsel gelişimi sağlamak amacıyla kullandıkları ve yöntemin etkileşim sağlama, bilgi ve beceri gelişimi açısından avantajlar sağladığını belirttikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle mevcut araştırmada, zihinsel engelliler öğretmenlerinin yaratıcı drama yöntemini kullanma sıklığını artırmaları ve tüm özel eğitim modülleri kapsamında drama etkinlikleri tasarlayarak kullanmaları önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the use of creative drama in the lessons of the mentally disabled teachers working in Special Education and Rehabilitation Centers. The participants of the study were reached through snowball sampling, which is one of the sampling methods. In this context, the participants consist of 29 mentally disabled teachers working in Special Education and Rehabilitation Centers in Rize Province and Its districts. Phenomenology design was preferred in the study, which is among the qualitative research methods. The data of the study were collected with the help of the semi-structured“Drama Use Cases Interview Form”, which was developed by the researcher and the validity studies were completed. Although the interviews were planned to be held face-to-face, the participants filled out the interview form in writing, because the interviews did not take place due to the Covid-19 outbreak, and the participants were not willing to make recorded video online. The data collected in the study were analyzed with content analysis method, which is among the qualitative data analysis techniques. As a result of the research, it was revealed that most of the teachers of the mentally disabled used creative drama as a method in their lessons. In addition, it was concluded that teachers used creative drama to provide academic, social and cognitive development and that this method provides advantages in terms of interaction, knowledge and skill development. Based on these results, in the present study, it is recommended that teachers of the mentally disabled should increase the frequency of using the creative drama method and design and use drama activities within the scope of all special education modules.